Litva zpřísňuje odvody. „Nezáleží na tom, kdo jste. Všichni máte stejnou odpovědnost“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Litva zpřísňuje brannou povinnost a rozšiřuje počet branců. Nově bude muset každý občan v 17 letech před komisi a odvodům se zcela nevyhnou ani studenti, kteří budou na vysokých školách. "Všichni nesou stejnou zodpovědnost," uvedla premiérka Ingrida Šimonytėová při schválení zákona, který prošel v parlamentu naprostou většinou, když proti byli jen 3 poslanci. Informuje například litevský veřejnoprávní LRT.
Litva obnovila povinnou vojenskou službu sedm let po jejím zrušení v roce 2015. Reagovala, tak na boje na Ukrajině, které vypukly rok před tím. Tento týden došlo v povinné vojenské službě k výrazným změnám. Nově bude povinná vojenská služba mezi 18-22 rokem života. Budoucí branci se také nově budou muset úřadům nahlásit už v 17 letech, aby mohly posoudit jejich uplatnění.
V původním návrhu bylo zrušení výjimky pro studujících na vysokých školách. Plné zrušení výjimky neprošlo, ale vysokoškoláci se službě, tak jako doteď, nevyhnou. Pokud nastoupí na vysokou školu před tím, než budou v 18ti povoláni, mohou požádat o její odložení o studijní blok. Potom budou muset na 3-9 měsíců na výcvik nastoupit.
"Jednou z důležitých věcí na tomto zákoně je, že máme pravidlo, které se vztahuje na všechny. Nezáleží na tom, z jaké rodiny pocházíte, nezáleží na tom, kdo jsou vaši rodiče, nezáleží na tom, kdo jste, nesete stejnou odpovědnost," uvedla k novému zákonu litevská premiérka Ingrida Šimonytėová. Součástí zákona je také zvýšení ročního odvodu ze 4 000 na 7 000 branců. Doteď se 4 000 branců losovalo z těch, kteří službě podléhalo. Sedm tisíc branců by mělo odpovídat přibližně jednomu ročníku, možnost vyhnout se vojenské službě se tak zmenší.
Litva není jedinou zemí, která mění přístup ke vojenské službě. Německý ministr obrany Boris Pistorius ve čtvrtek představil plán, jak nalákat do bundeswehru nejméně 5 000 branců ročně. Podle jeho představ by měl každému Němci k 18. narozeninám přijít dopis od armády. V něm by byl přehled benefitů v případě nástupu na výcvik a dotazník, zda chce daný muž či žena sloužit, či ne, případně jaké má dovednosti. Vyplnění dotazníku, který by ročně 700 000 Němců ročně, by bylo podle představ Pistoriuse povinné.
Motivovat občany a navýšit stavy chce i česká armáda. Vláda minulý rok schválila institut dobrovolného předurčení, který ministryně obrany představila jako formu "administrativního odvodu. Nově také lidé mohou podstoupit i dobrovolné vojenské cvičení, po kterém se mohou rozhodnout, zda je armáda pro ně. V minulých dnech navíc představila placené cvičení pro středoškoláky. Armáda studentům posledních ročníků středních škol nabídne dobrovolné vojenské cvičení, má jim přiblížit její fungování. Nultý ročník začne 22. července, jeho cílem je představit plnoletým studentům armádu, její fungování a principy, na kterých stojí.