Na zvrat v povolenkách už nemáme sílu, říká Hladík. Jste k ničemu, vzkazuje vládě ANO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko nyní nemá podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) sílu prosadit v Evropské unii odklad zavedení emisních povolenek pro vytápění domácností a pro dopravu. Česko nyní podle premiéra Petra Fialy (ODS) usiluje o konkrétní změny, které navrhla v rámci takzvaného non-paperu, včetně třeba zastropování ceny povolenek. Vláda schytala od opozice ostrou kritiku, která se týká mimo jiné role, kterou kabinet sehrál ve schvalování systému ETS 2.
Vláda podle premiéra Fialy nový systém povolenek zavádět nechce, protože by vedl k dalšímu zdražování pohonných hmot a bydlení. Koncem června Fiala uvedl, že kabinet bude hledat v EU podporu pro odložení nebo úplné zrušení systému, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluvil také o tom, že Česko chce prosazovat dobrovolnost chystaného systému. Prezident Petr Pavel už ale dopředu varoval, že odložení ani zrušení nejspíš nebude možné.
To nyní potvrdil ministr Hladík v nedělní Partii Plus na CNN Prima News, když uvedl, že mnoho zemí systém implementovalo a podporuje. „Česká vláda nemá v současné době v Evropě většinu pro to, abychom tento systém buď odsunuli, nebo úplně zrušili,“ řekl Hladík. Debaty budou podle něho pokračovat. „Vzhledem k tomu, že spousta zemí už to má implementováno, chce to, podporuje to, tak se tak nestane,“ poznamenal ministr. Česko podle něho sehnalo podporu pro to, aby se cena povolenky ohraničila nominálně na 45 eur (asi 1100 korun).
Za svá slova schytala vláda kritiku ze strany opozičního hnutí ANO. „Když mělo Česko dost síly emisní povolenky za Fialova předsednictví prosadit, má dost síly je také zrušit. Ale bez vlády, která je úplně k ničemu a dělá jen to, co jí nařídí Evropská komise Ursuly von der Leyenové. Volit koalici Spolu znamená volit servilitu, odevzdanost, dražší život a stagnaci,“ uvedla například na síti X exministryně financí Alena Schillerová.
Poslance Radka Vondráčka (ANO) rozhořčilo Hladíkovo tvrzení, že bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš schválil v roce 2019 evropský klimatický zákon a následně byl za jeho vlády schválený také plán konkrétních kroků Fit for 55. „Lžete a manipulujete. Andrej Babiš neschválil Fit for 55. To jde kompletně za vaší vládou,“ reagoval Vondráček. Babiš podle něho souhlasil jen s obecným rámcem evropské klimatické politiky. „Je to jeden z největších zločinů, co jste udělali,“ řekl na adresu nynějšího kabinetu ohledně ETS 2. Revize ani jakákoli náprava není podle Vondráčka v podstatě možná.
Hladík poukazoval na to, že povolenky se nebudou týkat lidí s centrálním zásobováním teplem a těch, kteří topí tepelným čerpadlem či dřevem. Jejich cílem je podle něho i to, aby Evropa snížila závislost na dovozu plynu a ropy.
Stínový premiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že Spolu je „partou lhářů“. „V pudu sebezáchovy bez skrupulí popírají i vlastní činy. V době jejich předsednictví EU se chlubili, že zpřísnili trh s emisními povolenkami,“ uvedl Havlíček na X s tím, že ekonomové upozorňují, že systém ETS 2 výrazně zdraží lidem život. Například ekonom Petr Dufek z banky Creditas pro Echo24 řekl, že systém ETS 2 pro domácnosti topící plynem bude znamenat tisíce korun navíc.
Boj ODS na půdě EP
S tím souhlasí i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který zároveň na síti X uvedl, že Hladíkova slova jsou alespoň férovým přiznáním. „Jednou jsme to odsouhlasili a teď už nebudeme mít sílu to zvrátit. Je lepší to přiznat, než slibovat nesplnitelné. To, že emisní povolenky pro domácnosti lidi zatíží a budou proto chudší, to je také fakt,“ uvedl Kalousek.
Hladík na Havlíčkova slova reagoval s podivem, že se Havlíček za svá slova nestydí. „Vaše vláda schválila pozici k EU ETS 2 a tam jste napsali, že je vítáte… také jste pro to hlasoval jako dvojministr oběma rukama. Naší vládě se podařilo vyjednat 30 % emisních povolenek zdarma pro teplárny – máme tak jako ČR v EU výjimku, díky tomu polovina občanů, kteří jsou na teplárnách mají levnější teplo,“ uvedl Hladík a připomněl také zmíněnou iniciativu zastropování ceny povolenek.
Snaha o zmírnění dopadu povolenek pokračuje i na půdě Evropského parlamentu. „Odmítáme přijmout emisní povolenky pro domácnosti v navržené podobě. Normu ETS 2 chceme změnit. S podporou poslanců z 5 frakcí a 16 zemi teď tlačíme na řešení, které povede k předvídatelným a spravedlivým cenám. Je to jen první krok. Říkáme jasné ne extrémům, které by trestaly lidi za to, že topí nebo jezdí do práce. A my budeme dál tlačit – na Komisi, na Evropu, na každého, kdo chce žít v realitě, ne v ideologii,“ uvedl Krutílek na síti X s tím, že za něj by bylo nejlepší směrnici zrušit, je ale třeba se pohybovat v rámci politické reality.
Pro Echo24 Krutílek řekl, že dopis podepsalo 53 europoslanců. To je ale nepatrný počet. „Odeslal jsem jej minulé úterý. Bohužel nám v tomto směru ublížila nešťastná akce rumunských poslanců z naší frakce, kteří vyvolali hlasování o nedůvěře Komisi, za své vlády by se jinak veřejně postavilo více poslanců,“ uvedl Krutílek. Europoslanec Alexandr Vondra ještě před neúspěšným hlasováním o nedůvěře von der Leyenové ostře rumunské kolegy z frakce ECR kritizoval.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.