Historicky nejvyšší dividenda ČEZ. Někdo na neveřejné informaci vydělá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Páteční překvapivé oznámení ministerstva financí, že vzhledem k pozitivnímu výhledu dalšího hospodaření ČEZu navrhuje výplatu dividendy 145 Kč na akcii, oproti návrhu vedení společnost na 117 Kč, mohli využít spekulanti, kteří o plánovaném kroku věděli dopředu. Tomu by odpovídal i nebývale vysoký objem obchodovaných akcií, uvedl pro Echo24.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jelikož se předpokládá, že v pondělí bude o akcie ČEZ větší zájem, ti, co informace využili, na tom mohu vydělat. Sociální demokracie požaduje vyšetřování úniku zprávy s následným obchodováním na burze.
„Několik lidí zřejmě o záměru ministerstva financí říci si o výrazně vyšší dividendu ČEZ vědělo již před zavřením burzy a tuto neveřejnou informaci také těsně před zavřením burzy tito „šťastlivci“ zobchodovali. Pročež akcie výrazně vyskočily, stejně jako zobchodovaný objem. Záměr říci si o vyšší dividendu je pozitivní zprávou pro cenový vývoj dané akcie,“ uvedl Kovanda.
Vedení ČEZ přitom doporučovalo vyplatit dividendu pouze 117 korun za akcii. Podle Kovandy tak vláda může z ČEZ vytáhnout o bezmála devět miliard korun více, než ještě minulý měsíc v maximalistickém scénáři zamýšlela.
Pookud by nakonec valná hromada souhlasila s návrhem státu a dividenda by skutečně činila 145 korun, půjde nominálně o bezmála třikrát vyšší dividendu, než je ta dosud historicky nejvyšší. Tu ČEZ akcionářům vyplácel v roce 2010 a činila 53 korun na akcii. V pondělí lze proto očekávat citelný růst akcií ČEZ, nejspíše kolem pěti až sedmi procent oproti nynější hodnotě 1042 korun za akcii. Záměr říci si o vyšší dividendu je totiž pozitivní zprávou pro cenový vývoj dané akcie a pro všechny akcionáře, včetně minoritních držitelů akcií z řad široké veřejnosti. V pondělí by tedy měl být o akcii na burze enormní zájem.
K razantní odezvě státních orgánů vyzval v tiskovém prohlášení předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. „Vyzývám MF a příslušné orgány dohledu nad kapitálovým trhem k prověření neobvyklé transakce, která proběhla na burze cenných papírů. Majitele změnilo 240 823 akcií ČEZ v ceně cca 250 mil.Kč, a to krátce před oznámením ministerstva financí o výplatě rekordní dividendy,“ uvedl předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.
Ministerstvo financí navrhlo 16. 6. výplatu dividendy ve výši 145 Kč na akcii. V případě schválení tohoto návrhu bude vyplacena dividenda ve výši celkem 78 mld. Kč. Stát má podíl v ČEZu 69,78 % a získá tak cca 54 mld. Kč se splatností v obvyklém termínu 1. srpna. Zneužití této informace před jejím zveřejněním mohlo v důsledku přinést značný zisk.
Loni představenstvo ČEZ navrhovalo dividendu 44 korun za akcii, ale stát požadoval vyšší výplatu. Ministerstvo financí pak na valné hromadě prosadilo jako největší akcionář svůj návrh na dividendu 48 korun za akcii. Stát jako majoritní akcionář získal zhruba 18 miliard korun. Dosud nejvyšší dividenda ČEZ byla 53 korun na akcii v roce 2009. V roce 2021 byla vyplacena dividenda 52 korun na akcii. Mezi akcionáře bylo rozděleno 28 miliard korun, stát jako majoritní akcionář získal 20 miliard korun.