Německá průmyslová ikona ruší 11 000 míst. A kupuje ji Křetínský
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Společnost Thyssenkrupp se dohodla s odborovou organizaci IG Metall na zkrácení pracovní doby, snížení prémií a uzavření závodů v ocelářské divizi Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE). Dohoda je součástí snah o ozdravení největší německé ocelárny a představuje významný krok v restrukturalizaci celé strojírenské firmy Thyssenkrupp, v rámci které se má bývalá německá průmyslová ikona přeměnit na holdingovou společnost. Dohoda o mzdách je také důležitá pro to, aby Thyssenkrupp mohla prodat dalších 30 procent akcií TKSE českému miliardáři Danielu Křetínskému, jak bylo plánováno, upozornila agentura Reuters.
Dohoda přichází po oznámení Thyssenkrupp, že v ocelářské divizi musí zrušit až 11.000 pracovních míst a roční kapacita výroby by měla být snížena na 8,7 milionu až devět milionů tun z 11,5 milionu. Šéf závodní rady firmy a člen dozorčí rad Tekin Nasikkol k dohodě řekl, že se podařilo vytvořit podmínky pro to, aby se společnost dostala z obtížné situace vlastními silami.
Jednání o kompromisní dohodě trvala tři dny a smlouva by měla platit do 30. září 2030. Musí ji schválit členové IG Metall v divizi TKSE. Je také podmíněna uzavřením dohody o budoucím financování divize. Obě strany chtějí současnou dohodu uzavřít do konce září.
Dohoda snižuje průměrný příjem zaměstnanců o zhruba osm procent. Týdenní pracovní doba se zkrátí na 32,5 hodiny z nynějších 33 až 34 hodin týdně. Sníží se také jiné, doposud obvyklé odměny a příplatky. Dohodnuté úspory by měly snížit roční náklady na personál zhruba o částku v nízkých stovkách milionů eur. Zaměstnavatelé se pak zavázali k investicím do modernizace závodů, což odbory považují za úspěch, napsala agentura DPA.
Křetínský má v ocelářské divizi podíl 20 procent a usiluje o to, aby získal dalších 30 procent. Pětinový podíl v TKSE má Křetínský od loňska, a to prostřednictvím investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG).
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.