Ostře rozdělené Slovensko: Opozičník Šimečka by Fica porazil o čtyři desetiny procenta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle aktuálního průzkumu vypracovaném společností SANEP pro televizi ta3 by nyní slovenské parlamentní volby vyhrálo opoziční Progresivní Slovensko tím nejtěsnějším rozdílem: vládní Směr současného premiéra Roberta Fica by porazilo o pouhých 0,4 procenta. Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu by podle průzkumu překonalo celkem sedm politických subjektů. Informoval o tom server Pravda.
Pro Progresivní Slovensko se v průzkumu vyslovilo celkem 21,1 procent dotázaných voličů, pro vládní Směr jen o pár desetin procenta méně, celkem 20,7 procent. Podle SANEPu, který v rámci svého šetření oslovil celkem 2600 respondentů, by tak výsledek voleb dopadl těsněji, než napovídají průzkumy z předchozích měsíců. V nich podle průzkumového agregátu serveru Politico Progresivní Slovensko předsedy Michala Šimečky vedlo nad Směrem v průměru o dva procentní body.
Podle nynějšího volebního průzkumu se oba hlavní favorité parlamentních voleb jen těsně liší i ve svém celkovém volebním potenciálu. Potenciál Progresivního Slovenska dosáhl 24,5 procent elektorátu, zatímco nad Směrem uvažuje 24 procent voličů.
Na třetím místě se v průzkumu umístilo pravicové hnutí Republika vedené Milanem Uhríkem, pro které se vyslovilo celkem 10,2 procenta potenciálních voličů. Na čtvrtém místě se ocitla další vládní strana Hlas s 9,3 procenty před hnutím Slovensko se 7,4 procenty. Do parlamentu by se dostala také křesťanskodemokratická KDH se ziskem 6,9 procenta hlasů a SaS s 6,5 procenty. Mimo parlament by se však ocitla současná národně orientovaná vládní strana SNS, které průzkum přisoudil pouhá 4 procenta.
V přepočtu na parlamentní křesla by Progresivní Slovensko obdrželo 39 mandátů, Směr 38 mandátů, Republika 19 a Hlas 17 mandátů. Hnutí Slovensko by mělo v Národní radě SR nyní 13 poslanců a KDH stejně jako SaS po 12 poslancích.
Kdyby se volby do parlamentu konaly nyní, tak by se 10,1 % dotázaných nedokázalo rozhodnout, kterou stranu volit. Dalších 20,4 % respondentů deklarovalo, že by volit nešlo. Rozhodnutých by bylo 69,5 % oprávněných voličů. Další parlamentní volby čekají Slovensko v roce 2027.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.