Trump pozval kolumbijského prezidenta Petra do Bílého domu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump pozval svého kolumbijského kolegu Gustava Petra na návštěvu do Bílého domu. Trump to oznámil na sociální síti Truth Social po telefonátu s tímto levicovým politikem. Rozhovor trval podle Petra asi hodinu a kolumbijský prezident pozvání přijal. Datum schůzky zatím není známo. Trump už od loňska viní Petra z podílu na pašování drog do USA a tento týden mu nepřímo pohrozil podobnou operací, při níž americké jednotky v sobotu unesly z Venezuely prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženu, které rovněž viní z narkoterorismu.
„Bylo mi velkou ctí hovořit s kolumbijským prezidentem Gustavem Petrem, který volal, aby vysvětlil situaci ohledně drog a další neshody, které mezi námi jsou,“ napsal Trump. Uvedl také, že je za telefonát i tón, v jakém se nesl, rád a že se těší na schůzku s Petrem v blízké budoucnosti. „Schůzka se uskuteční ve Washingtonu v Bílém domě,“ napsal s tím, že na jejím uspořádání pracují ministři zahraničí obou zemí.
Telefonát se uskutečnil v den, kdy v Kolumbii na Petrovu výzvu vyšly do ulic tisíce lidí protestovat proti Trumpovým výhrůžkám a za suverenitu své země. Trump v neděli mimo jiné novinářům řekl, že Kolumbie je stejně jako Venezuela velmi nemocná, že ji vede nemocný muž, který vyrábí kokain a prodává ho do Spojených států. Dodal, že Petro to nebude dělat moc dlouho a že operace Kolumbie mu zní dobře.
Kolumbijský prezident tento týden na síti X napsal několik dlouhých příspěvků, v nichž mimo jiné popisoval, jak jeho vláda bojuje proti drogovým kartelům v Kolumbii, a kritizoval Trumpa za porušování suverenity Venezuely, z níž se podle něj americká vláda snaží udělat svou kolonii. Petro, který v mládí býval členem nyní už neexistující gerilové skupiny M-19, také na síti X napsal, že vezme znovu do ruky zbraň, pokud to bude nutné k obraně svrchovanosti jeho země.
Petro, který se v roce 2022 stal prvním levicovým prezidentem Kolumbie, tento týden kritizoval imperialistické ambice americké vlády a Trumpa obvinil, že chce udělat kolonii i z Kolumbie, která sice nemá „ropu ani plyn, ale má uhlí“. „Titul zločince pašujícího drogy, který mi Trump připisuje, je odrazem jeho senilního mozku,“ napsal také na síti X Petro, který v minulosti prohlásil, že whisky zabíjí víc lidí než kokain. Loni v březnu mimo jiné Kolumbie požádala u OSN, aby byla ze seznamu zakázaných drog podle úmluvy OSN o omamných látkách vyřazena koka, z níž se vyrábí kokain. Zdůvodnila to tím, že koka není zdraví škodlivá a že její legalizace a průmyslové využití by mohly přispět k boji proti nakrokartelům.
Prezident Petro tvrdí, že jeho vláda bojuje proti drogovým gangům. Už v roce 2022 ale také zahájil kampaň takzvaného trvalého míru, v jejímž rámci jednal s ozbrojenými skupinami, jejichž násilí dlouhodobě sužuje obyvatele Kolumbie. Některé z těchto skupin ale vydělávají i na obchodu s kokainem, jehož je Kolumbie největším světovým producentem.
Loni v říjnu americká vláda uvalila sankce na Petra, jeho manželku a syna a na kolumbijského ministra vnitra Armanda Benedettiho s odůvodněním, že prezident v rámci své politiky „úplného míru“ poskytl výhody narkoteroristickým organizacím, což podle Washingtonu zvýšilo produkci kokainu.
Kolumbie byla dlouhá desetiletí blízkým spojencem Spojených států v Jižní Americe, vztahy Washingtonu a Bogoty se ale zhoršily po nástupu Trumpa do Bílého domu loni v lednu. Petro mimo jiné kritizoval deportace migrantů ze Spojených států.
Napětí mezi Trumpem a Petrem výrazně vzrostlo po sobotním americkém únosu Madura a jeho ženy do Spojených států, kde oba čelí obvinění mimo jiné z pašování drog do USA. Petro to označil za porušení venezuelské suverenity.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.