Záhadný konec generála. Čínský prezident se zbavil nejvěrnějšího spojence a strůjce čistek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že zahájilo vyšetřování nejvýše postaveného generála země Čanga Jou-siaa a náčelníka štábu Liua Čen-liho kvůli „závažnému porušení disciplíny a zákona“. Informuje o tom agentura Reuters a server stanice BBC. Čang byl přitom dlouhá léta považován za nejbližšího vojenského spojence prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle analytiků tento krok naznačuje, že protikorupční tažení v armádě nebere konce a prezident se nezastaví ani před nejloajálnějšími špičkami režimu.
Pětasedmdesátiletý generál Čang Jou-sia zastával post prvního místopředsedy Ústřední vojenské komise, což je nejvyšší velitelský orgán v Číně, jemuž předsedá sám Si Ťin-pching. Zároveň byl členem elitního čtyřiadvacetičlenného politbyra komunistické strany. Společně s ním byl zadržen i generál Liu Čen-li, náčelník štábu Společného štábu komise. Oba jsou podezřelí z „závažného porušení disciplíny a zákona,“ což je v čínské politické hantýrce obvykle eufemismem pro korupci, uvádí BBC.
CMC Vice Chairman Zhang Youxia and CMC member Liu Zhenli officially purged.
— Taepodong (@stoa1984) January 24, 2026
The CMC has become more ridiculous from 1 chairman 1 vice chairman 2 members to 1 chairman 1 member 😂😂😂 pic.twitter.com/4Cw8n2glz1
Pád generála Čanga Jou-siaa je pro zahraniční pozorovatele šokem především kvůli jeho osobní vazbě na prezidenta. Jejich otcové spolu bojovali v občanské válce ve 40. letech a oba pocházejí ze stejné provincie Šen-si. Čang byl také jedním z mála vysokých důstojníků se skutečnou bojovou zkušeností z čínsko-vietnamské války v roce 1979, což mu v armádě dodávalo značnou autoritu. I proto si Čanga čínský prezident Si ponechal ve funkci i po dosažení obvyklého věku pro odchod do důchodu.
Tento zásah následuje po masivních čistkách z října 2025, kdy bylo kvůli korupci vyloučeno osm vysoce postavených generálů včetně druhého místopředsedy komise Che Wej-tunga. Původně sedmičlenná Ústřední vojenská komise je tak nyní v troskách – zbyli v ní pouze dva členové: sám prezident Si Ťin-pching a Čang Šeng-min, který má na starosti právě disciplinární záležitosti a čistky v armádě.
Peking bezprecedentně modernizuje své ozbrojené síly a stupňuje tlak v Jihočínském moři i vůči Tchaj-wanu. Ačkoliv se může zdát, že odstranění špiček armády může ochromit její akceschopnost, experti varují před opačným závěrem. Britský týdeník The Economist poznamenává, že Čang byl vnímán jako jeden z hlavních strůjců předchozích čistek. Jeho pád tak znamená, že se v Číně již nikdo nemůže cítit v bezpečí.
Podle bezpečnostního analytika Jamese Chara ze Singapuru může prezident Si tímto krokem reagovat na vnitřní kritiku, že dosavadní protikorupční tažení bylo příliš výběrové. „Si si vybírá důstojníky PLA (Čínská lidová osvobozenecká armáda) druhé linie, aby obsadili pozice uvolněné jejich předchůdci – ve většině případů dočasně,“ uvedl Char podle agentury Reuters.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.