Interní vyšetřování Marka Wollnera neukázalo indicie o spáchání trestného činu, tvrdí ČT
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Zpráva interní komise ČT k údajnému sexuálnímu obtěžování šéfredaktorem publicistiky Markem Wollnerem neobsahuje informace, které by mohly vést k podezření, že mohl být spáchaný jakýkoliv trestný čin. Na středečním jednání rady ČT to uvedl ředitel divize komunikace a korporátních vztahů ČT Vít Kolář. Wollner již dříve obvinění odmítl.
Wollnera obvinila loni v listopadu zaměstnankyně ČT ze sexuálního obtěžování a šikany. Generální ředitel ČT Petr Dvořák poté vytvořil interní vyšetřovací komisi složenou z odborníků na právo, personalistiku a řešení stížností, která vyslechla tři desítky zaměstnanců a externích spolupracovníků. Kdy však padne rozhodnutí o dalším postupu v případě Wollnera zatím vedení ČT nesdělilo.
Komise vypracovala písemnou zprávu, která je důvěrná. Wollner by se měl k jejímu obsahu vyjádřit do středy. Dříve uvedl, že z jeho strany nešlo o sexuální obtěžování, spíše o způsob neformální komunikace bez sexuálního kontextu. Na jeho obranu se v petici postavili někteří současní zaměstnanci, v reakci na tvrzení bývalé novinářky pořadu Reportéři ČT Markéty Dobiášové, která kauzu odstartovala, pak například i režisér Ivan Bareš.
„Drtivá většina mých podřízených za mnou stojí, jak už vyjádřila v petici. Jde o diskreditační snahu mých bývalých kolegů, která se hodí politikům, dlouhodobě usilujícím o mou profesní likvidaci. Že do doby vyřešení případu nebudu na obrazovce, považuji za správné rozhodnutí,“ komentoval dříve pro deník Echo24 situaci Wollner. Wollner byl do prošetření stížnosti postavený tzv. na překážky v práci, nepodílí se na moderování pořadu Reportéři ČT, na jeho přípravě ani řízení redakce. Vedením redakce publicistiky byl pověřený kreativní producent publicistiky Jiří Vondráček.
Komise, jejíž členové jsou vázáni mlčenlivostí a její složení nebylo zveřejněné, by se měla rovněž zabývat nevhodným chováním moderátorky pořadu 168 hodin Nory Fridrichové vůči podřízeným. Z toho ji podle médií obvinil Wollner v reakci na to, že Fridrichová dala podnět k jeho vyšetřování komisí.
ČT v souvislosti s celou věcí podle Koláře upravila organizační řád, který rozšiřuje pravomoci televizního ombudsmana, aby mohl přijímat stížnosti zaměstnanců z důvodu diskriminace a mohl je prošetřit.
Kromě komise se v případě Marka Wollnera o případ údajného nevhodného chování k podřízeným začala zajímat i policie. Policisté začali zjišťovat, zda nedošlo ke spáchání trestného činu. Policie se informacemi z médií podle mluvčího Jana Daňka začala zabývat z úřední povinnosti. „Dnes jsme se tím na základě informací z médií začali zabývat. Zatím nemáme podezření na žádný konkrétní trestný čin. Vše budeme teprve zjišťovat. Žádné trestní řízení v této věci vedeno není, úkony trestního řízení nebyly zahájeny. Je to ve fázi, kdy se zjišťuje, jestli vůbec k nějakému šetření nebo prověřování ten případ je,“ řekl v pátek deníku Echo24 policejní mluvčí Jan Daněk.
čtk,