Slavnosti Navalis navštívil i benátský patriarcha
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve dnech 14. a 15. května se Praha opět stala dějištěm Svatojánských slavností Navalis, které již posedmnácté připomněly barokní úctu ke sv. Janu Nepomuckému. Historie této tradice sahá až do 18. století a současná podoba slavností na ni důstojně navazuje – duchovní atmosféra, historická symbolika i vizuální podívaná se spojily v jedinečný večer na Vltavě.
Karlův most a jeho okolí se proměnily v barokní scénu, kde se odehrála procesí, mše i večerní koncert na vodní hladině. Vrcholem byla audiovizuální show, při níž se Vltava rozzářila hudbou, světly a siluetami historických lodí. Letošní ročník byl navíc výjimečný návštěvou benátského patriarchy Francesca Moraglii, který do Prahy zavítal vůbec poprvé, čímž podtrhl duchovní spojení mezi Prahou a Benátkami.
Navalis 2025 opět přilákal tisíce návštěvníků z domova i ze zahraničí. Slavnosti tak připomněly, že barokní kultura a víra mají v Praze stále své živé místo – nejen jako historická vzpomínka, ale jako současný a sdílený prožitek. Fotogalerie zachycuje nejvýraznější momenty tohoto výjimečného večera.
Každoročně jsou slavnosti Navalis místem setkání lidí z celého světa, zejména lidí od vody a ctitelů svatého Jana Nepomuckého, který je rovněž jedním z patronů Benátek, a tak i pojítkem mezi tímto italským městem a českou metropolí. Do Prahy tradičně přijíždějí benátští gondoliéři, poutníci z Moravy s ukázkou jízdy králů, poutníci z Polska a z ostatních sousedních zemí.
Na letošní slavnosti poprvé přijede benátská historická loď bissona Rezzonico a opět se v Česku představí benátská historická lodice bissona San Giovanni Nepomuceno zvaná též Praghese s věrnou kopií sochy Jana Nepomuckého na přídi. Lodě typu bissone byly původně válečné. Později se používaly při slavnostech. V současnosti mohou lidé v Benátkách vidět bohatě zdobené kopie těchto veslic, které většinou vznikly ve 20. století.
Letošní svatojánské slavnosti budou podle organizátorů výjimečné množstvím lodí, které připlují. Večerní koncert na hladině Vltavy se pokusí rekonstruovat barokní představení se všemi jeho prvky tak, jak by se skutečně konalo za doby vrcholného baroka.
Slavnosti Navalis vycházejí z původních pražských barokních slavností datovaných od roku 1715. V barokní době patřila slavnost k nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Svatojánský spolek v obnovené tradici pořádá slavnost od roku 2009. Od té doby mají už svůj pevný scénář, a to slavnostní mši v katedrále svatého Víta, procesí od katedrály přes Karlův most a barokní koncert na hladině Vltavy.
Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech. Nepomuckého kult se objevil v 17. století, svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce. Je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů, pro katolíky symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.