„Nelegální migrace ohrožuje politickou stabilitu Německa a Evropy,“ říká nový ministr vnitra
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nelegální migrace ohrožuje politickou stabilitu Německa a Evropy, řekl dnes nový německý ministr vnitra Alexander Dobrindt, který představoval v parlamentu své plány v úřadu. Minulý týden ministr nařídil zpřísnit opatření na německých pozemních hranicích včetně těch s Českem. Podle deníku Die Welt ale už od počátku roku německá spolková policie eviduje výrazně nižší počet nepovolených vstupů do země.
"Nelegální migrace ohrožuje politickou stabilitu Německa a Evropy," řekl Dobrindt poslancům Spolkového sněmu. Podle něj se německé obce dostaly na pokraj svých sil a péči o migranty přestávají zvládat. "Schopnost integrovat má svou hranici. A proto musíme jednat," dodal ministr. Zdůraznil nicméně, že Německo je a bude otevřenou zemí a uvítá migranty, kteří přijdou do země legálně, integrují se do pracovního trhu a budou přispívat do sociálních systémů.
Dobrindt minulý týden ve středu, den po nástupu do funkce, oznámil zpřísnění režimu na hranicích a zvýšení počtu hlídkujících policistů. Nově mohou být na pozemních hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Výjimkou mají být podle ministra nyní jen "zranitelné skupiny", jako jsou děti, těhotné ženy nebo vážně nemocní. Opatření si vysloužilo kritiku, mimo jiné v sousedních zemích. Obzvlášť kriticky se k němu vyjádřily Polsko, Švýcarsko či Rakousko.
Ve čtvrtek ministr Dobrindt při návštěvě přechodu na německo-rakouské hranici řekl, že za posledních sedm dní vzrostl počet případů odmítnutí vstupu do země o 45 procent. Podle dnešní zprávy listu Die Welt, který se odvolává na statistiku spolkové policie, klesá počet nelegálních vstupů do Německa ale už řadu měsíců. Od počátku tohoto roku jich zaznamenali 22.170. Ve stejném období loňského roku to bylo 83.572 a předloni dokonce 127.549.
Podle člena vedení německých policejních odborů DPolG Manuela Ostermanna úbytek souvisí ještě s opatřeními, která zavedla předcházející ministryně vnitra Nancy Faeserová. Její kroky podle něj snížily nejen migrační tlak, ale i přeshraniční kriminalitu.
Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září Faeserová nařídila také ostrahu hranic s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem. Německo tak kontroluje více či méně intenzivně celou pozemní hranici. Je přitom členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu, v němž by na vnitřních hranicích kontroly být neměly. Současné kontroly jsou nahlášené u Evropské komise do 15. září. Vládní politici tvrdí, že cílem nejsou trvalé kontroly, zlepšit se ale musí ostraha vnějších hranic Evropské unie.
Omezení nelegální migrace bylo hlavním tématem před únorovými předčasnými parlamentními volbami v Německu, které vyhrála konzervativní unie CDU/CSU. Vládu vytvořila se sociálními demokraty (SPD). Dobrindt dnes v projevu v parlamentu zopakoval, že se v koaliční smlouvě strany dohodly, že omezí možnost slučování rodin migrantů, ukončí dobrovolné programy pro přijímání uprchlíků či zefektivní deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Začít chce nová vláda vyhošťovat i do Sýrie a Afghánistánu. Zprvu má jít především pachatele trestných činů a lidi, kteří představují podle úřadů nebezpečí.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.