Vládní strany na Slovensku navrhnou snížení platů poslanců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní strany na Slovensku navrhnou, aby se platy poslanců sněmovny v příštím roce mírně snížily. Vyplývá to z dnešního oznámení předsedy parlamentu Richarda Rašiho. Uvedený krok má být příspěvkem politiků ke konsolidačnímu balíčku vlády, který vyvolal v zemi kritiku opozice, zaměstnavatelů, odborů i samosprávy a vedl k demonstracím.
„Platy poslanců se v roce 2026 sníží. Sníží se reálně i nominálně oproti platům, které máme letos,“ řekl novinářům Raši za účasti předsedů poslaneckých klubů vládních stran.
Podle Rašiho měsíční plat poslance klesne o 220 eur (asi 5350 Kč). Základní plat slovenských zákonodárců, který závisí na vývoji průměrné mzdy a hospodaření státu, v současnosti činí 4115 eur (zhruba 100.000 korun) měsíčně. K tomu zákonodárci dostávají paušální náhrady, jakož i příplatky za funkce v Národní radě.
Sněmovna, ve které se vláda premiéra Roberta Fica opírá o těsnou většinu, letos na jaře odmítla opoziční návrh na zmrazení platů poslanců.
Na výši platu poslance závisí na Slovensku i výdělky dalších politiků, dále soudců či generálního prokurátora. Základní plat členů slovenské vlády je od roku 2022 kvůli vysokému zadlužení země zmrazen v souladu s ústavním zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Současný Ficův kabinet toto omezení loni obešel tak, že schválil výrazně navýšení nezdaňovaných paušálních náhrad pro ministry i premiéra.
V Česku by platy soudců a státních zástupců měly od příštího roku vzrůst o víc než 13 procent, platy vrcholných politiků o zhruba pět procent. Podle České televize s tím počítá návrh státního rozpočtu. Opoziční hnutí ANO, které je favoritem nadcházejících voleb, by v případě volebního úspěchu chtělo ještě do konce letošního roku prosadit zmrazení platů politiků.
Návrh již třetího konsolidačního balíčku nynější Ficovy vlády počítá zejména se zvýšením odvodů na zdravotní pojištění pro zaměstnance a opět pro živnostníky, jakož i s vyšším zdaněním lidí s vysokými příjmy. Města, vesnice a samosprávné kraje by zase měly dostat od státu méně peněz z vybrané daně z příjmů fyzických osob. Vláda úsporná opatření zdůvodňuje špatným hospodařením předchozích kabinetů, což opozice odmítla. Nezávislá rozpočtová rada uvedla, že dva předchozí konsolidační balíčky Ficova kabinetu výrazněji nezlepšily kondici státních financí. Důvodem je kromě jiného navýšení výdajů státu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.