Hněv a protesty v dovolenkovém ráji, kam rádi jezdí i Češi. Místní se ostře bouří proti turistům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Idylické představy o poklidném životě na Mallorce berou rychle za své, píše německý deník Bild. Napětí mezi místními a turisty či cizinci žijícími na ostrově sílí už několik měsíců a nyní vyústilo i ve vandalství a další protesty. V letovisku Santanyí na jihovýchodě ostrova došlo v noci na pátek k sérii vandalských útoků mířených přímo na Němce – jejich obchody, auta a nemovitosti. Někdo nasprejoval na desítky výloh, fasád a vozidel nápisy jako „Deutsche raus“ („Němci ven“) nebo „Ausländische Käufer fahrt zur Hölle“ („Zahraniční kupci, jděte do pekla“). Policie incidenty potvrdila agentuře DPA.
Napadeny byly zejména podniky v německém vlastnictví a vozy se zahraničními značkami. Na některá auta neznámí pachatelé nalepili i samolepky se stejnými nenávistnými slogany. Podle informací Mallorca Zeitung šlo zhruba o 20 až 30 objektů.
Santanyí je jedním z nejvyhledávanějších míst pro německé turisty i movité majitele druhých domovů. Mnozí zde žijí trvale, odvádějí daně a zaměstnávají místní lidi. „Po 34 letech na ostrově, během nichž tady platím daně a živím devět zaměstnanců, je děsivé cítit takovou vlnu nenávisti,“ uvedl pro Mallorca Zeitung jeden z postižených podnikatelů. Znepokojení roste i mezi místními autoritami a hoteliéry. Předseda hotelové asociace Fehm varoval: „Kdo obtěžuje hosty, ztrácí veškerou důvěryhodnost.“ Organizátoři protestů proti masové turistice a růstu cen bydlení se od vandalismu distancují.
Napětí ale sílí už několik měsíců, píše deník Bild. Na celém ostrově se konají demonstrace proti masovému turismu a zejména proti spekulacím s nemovitostmi. Nespokojenost s rostoucím počtem turistů a zahraničních kupců nemovitostí přerůstá v otevřený odpor. Stále častěji se konají demonstrace, na kterých obyvatelé protestují proti dramatickému nedostatku dostupného bydlení. Projevy nespokojenosti přitom často doprovází ostrá rétorika namířená proti cizincům.
Města po celém světě se potýkají s problémem, jak se vypořádat s nadměrným cestovním ruchem a rozmachem platforem pro krátkodobé pronájmy, jako je Airbnb. K podobným protestům došlo nedávno například v Barceloně, ale také na Ibize či v italských Benátkách a Janově, portugalském hlavním městě Lisabonu či dalších městech jižní Evropy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.