Tuny agresivních řas z Asie zaplavují španělské pláže. Místní mluví o katastrofě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tisíce tun invazivních mořských řas zaplavují španělské pláže. Řasy z jihovýchodní Asie představují podle odborníků velkou hrozbu pro biologickou rozmanitost a varují před ekologickou katastrofou, píše britský list The Guardian.
Tuny invazivních mořských řas z jihovýchodní Asie se hromadí na plážích na jižním pobřeží Španělska a na Gibraltaru, což podle místních ekologů představuje vážnou hrozbu pro biologickou rozmanitost regionu.
El alga asiática que infesta las playas del sur de España
— euronews español (@euronewses) July 27, 2025
➡️ https://t.co/O2xVIgmS5J #EuropeNews pic.twitter.com/Hc2KOjdhO3
Od května odstranily místní úřady v Cádizu z místní oblíbené pláže La Caleta 1200 tun řasy Rugulopteryx okamurae, z toho 78 tun za jediný den. „Jsme zcela bezradní. Jedná se o ekologickou katastrofu,“ řekl Guardianu José Carlos Teruel, odpovědný za pláže města Cádiz. „Kdykoli fouká západní vítr, víme, že nás čeká další vlna mořských řas.“
Tento druh řasy se na evropská pobřeží zřejmě dostává z lodí, které proplouvají Suezským průplavem a poté vypouštějí své nádrže do Středozemního moře. Vysoce invazivní druh řasy se za něco málo přes deset let rozšířil do Gibraltarského průlivu, na většinu jižního pobřeží Španělska, Kanárské ostrovy, Azory a dále na sever, píše web euronews.
Mořské řasy mají znatelný dopad na místní ekonomiku, především na cestovní ruch v Cádizu a nedalekém městě Tarifa, které jsou oblíbené mezi windsurfaři. Přemnožené řasy neblaze ovlivňují také místní rybolov, protože se zachytávají v rybářských sítích a vlascích a také vysávají kyslík z vody.
Největší obavy však vyvolává jejich dopad na biologickou rozmanitost. Na pláži v La Caleta řasy vytlačily mnoho původních rostlin. Zatím není jasné, zda je poškození jen dočasné nebo nevratné.
Tento týden tak vláda v Andalusii zahájila čtyřdílný plán na řešení krize založený na výzkumu, monitorování a vzdělávání, který zahrnuje možnosti recyklace a dalšího využití mořských řas.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.