U soudu stojí lékař, možná nejhorší sériový vrah v dějinách Německa. Má mít na svědomí desítky zavražděných
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Berlíně začal proces s čtyřicetiletým lékařem Johannesem M., který je obžalován z vraždy patnácti pacientů. Podle deníku Bild.de by mohl jít o největšího sériového vraha v německé historii – obětí může být až devadesát. Obžalovaný paliativní lékař měl mezi zářím 2021 a červencem 2024 pacientům, které navštěvoval v jejich domovech v rámci pečovatelské služby, bez jejich vědomí a souhlasu podávat látky k navození narkózy a svalové relaxanty. Následkem byl během několika minut zástava dechu a smrt. V některých případech měl navíc po činu založit požár, aby zahladil stopy.
Většina obětí byli senioři ve věku 56 až 94 let, ale mezi nimi měla být i pětadvacetiletá žena z berlínské čtvrti Buckow. Podle státního zastupitelství se vraždy odehrály na různých místech v jižním Berlíně — například v Schönebergu, Tempelhofu, Kreuzbergu, Neuköllnu, Treptowě nebo Köpenicku. Obžaloba viní lékaře z vražd spáchaných zvlášť zákeřným způsobem a z nízkých pohnutek.
Státní zastupitelství požaduje nejen doživotní trest, ale i doživotní zákaz výkonu povolání a následné zabezpečovací detence. „Státní zastupitelství Berlín usiluje o odsouzení spojené s konstatováním mimořádné závažnosti viny, dále o doživotní zákaz výkonu povolání a uložení zabezpečovací detence,“ stojí v tiskové zprávě berlínských trestních soudů.
Johannes M. pochází z Mühlheimu am Main a vyrůstal v uspořádaných poměrech. Jeho matka byla dětská a dorostová psycholožka. M. vystudoval lékařství ve Frankfurtu nad Mohanem, kde získal doktorát a nastoupil na své první pracovní pozice. Později se s rodinou přestěhoval do Kolína nad Rýnem a nakonec do Berlína, kde se z lékaře, jenž měl lidem pomáhat, stal podle obžaloby vrah.
Veřejnost se o vyšetřování dozvěděla až v srpnu 2024. M. byl zadržen a od té doby je ve vazbě. Vyšetřovatelé postupně prověřovali 395 případů, ve 95 z nich pojali důvodné podezření. Pouze v pěti případech státní zastupitelství možnost vraždy vyloučilo. Jak upozorňuje Bild.de, komplikací při vyšetřování bylo, že řada podezřelých úmrtí byla považována za přirozená a těla byla pohřbena, často i zpopelněna. Policie původně vycházela z hypotézy přirozené smrti nebo nedbalostního založení požáru. Kvůli vyšetřování bylo exhumováno 12 těl.
Zvlášť znepokojivý je i fakt, že Johannes M. se už ve své disertační práci z roku 2012 věnoval vraždám. Podle Bild.de jeho práce na 117 stranách pojednávala o vraždách v poválečném Německu a byla věnována „obětem a jejich rodinám“. V práci například uvádí, že pachatelé vražd jsou nejčastěji lidé ve věku 30 až 40 let – právě v tomto věku měl s vraždami začít i sám M.
Jednou z hlavních tezí jeho práce bylo tvrzení, že počet vražd starších lidí roste v důsledku demografických změn. Celé jedno kapitola se věnuje vraždám na seniorech a upozorňuje, že tyto činy je v prostředí pečovatelských služeb těžké prokázat. Zmiňuje i případ pečovatelky Michaely G. z Berkum u Bonnu, která dusila seniory polštářem, žínkou nebo mokrým ručníkem, a v roce 2006 byla za čtyřnásobnou vraždu a zabití na žádost odsouzena na doživotí.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.