Thajsko a Kambodža chtějí jednat o příměří, oznámil Trump. Reakce byla zdvořilá, ale zdrženlivá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Thajsko a Kambodža souhlasily, že budou jednat o příměří, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social s tím, že telefonicky hovořil s premiéry Thajska a Kambodže. Šéf Bílého domu naznačil, že Spojené státy neuzavřou obchodní dohodu s žádnou z těchto zemí jihovýchodní Asie, pokud mezi nimi budou pokračovat boje. Agentura AFP následně informovala, že přeshraniční střety mezi Thajskem a Kambodžou dnes pokračují čtvrtým dnem.
"Obě strany usilují o okamžité příměří a mír. Zároveň se chtějí vrátit k 'obchodnímu stolu' se Spojenými státy, což však podle nás není vhodné, dokud boje nepřestanou. Dohodly se na okamžitém setkání a rychlém sjednání příměří," napsal v sobotu americký prezident.
Thajské ministerstvo zahraničí reagovalo zdvořile, ale zdrženlivě, píše agentura Reuters. Uvedlo, že thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj děkuje Trumpovi za jeho zájem a v zásadě souhlasí, že příměří je potřeba. "Thajsko by však rádo vidělo upřímný záměr ze strany Kambodže," uvedlo podle Reuters ministerstvo a zopakovalo Bangkoku, že si přeje dvoustranný dialog.
Kambodža je ochotná jednat o příměří, aby zastavila konflikt s Thajskem na hranicích, uvedl dnes podle agentury AFP kambodžský premiér Hun Manet a přivítal zásah amerického prezidenta Trumpa.
Thajsko a Kambodža si dnes však navzdory spekulacím o příměří opět začaly vyměňovat palbu, píše AFP s odvoláním na své novináře na místě a kambodžské ministerstvo obrany. Střety podle ministerstva začaly kolem 4:50 ráno místního času poblíž dvou chrámů, o které tyto sousední země v jihovýchodní Asii vedou spory.
Thajsko v pátek obvinilo Kambodžu z rozpoutání bojů a vyzvalo k ukončení nepřátelských akcí. Zabito bylo od začátku konfliktu nejméně 33 lidí, dalších 130.000 lidí muselo v důsledku bojů opustit domovy, dodal Reuters.
Mezi oběma zeměmi vzrostlo v poslední době napětí na hranicích. Bangkok ve středu odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků a jeden z nich podle AP přišel o nohu. První přestřelky vypukly ve čtvrtek. Kambodža také oznámila, že snižuje diplomatické vztahy s Thajskem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z velvyslanectví v Bangkoku.
Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla tehdy Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, které si Thajsko nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.