Incidenty na koupalištích řeší už i Švýcaři. Zakázali vstup cizincům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Městské koupaliště v západošvýcarském Pruntrutu od pátku zásadně omezuje vstup cizincům. V reakci na opakované problémy s francouzskými návštěvníky a na pozadí podobných problémů v Německu rozhodly úřady, že přístup do areálu mají nově pouze švýcarští občané, osoby s trvalým pobytem ve Švýcarsku nebo s platnou švýcarskou pracovní smlouvou. Zahraniční turisté se do areálu dostanou jen výjimečně, a to pokud se prokážou rezervací v místním hotelu nebo kempu.
Opatření, které místní média nazývají „Švýcarsko především“, vyvolalo silnou odezvu. „Došlo k obtěžování mladých žen, nevhodnému vyjadřování, koupání ve spodním prádle a dokonce i k násilí po napomenutí,“ vysvětlil důvod rázných kroků mluvčí obce. Většina incidentů se podle něj týkala francouzských občanů, kteří často přijížděli z problémových čtvrtí za hranicemi.
Podle deníku Le Quotidien Jurassien už během letošní sezóny úřady vydaly 23 zákazů vstupu – většinou právě Francouzům. „Po zavedení nového režimu jsme nezaznamenali ani jeden nový incident,“ uvedl Lionel Maître, který je politicky odpovědný za volnočasovou oblast v Pruntrutu.
Přetížené kapacity i obavy o bezpečí
Kromě nevhodného chování hrála roli také přetíženost areálu. Maître upozorňuje, že koupaliště bylo navrženo pro 900 návštěvníků denně, což odpovídá velikosti města s 25 000 obyvateli. Kvůli hromadnému uzavírání francouzských bazénů v posledních měsících se však zařízení dostalo pod silný tlak. „Příliv návštěvníků z Francie překračoval naše kapacity,“ řekl Maître deníku Bild.
K zabezpečení areálu byl povolán bezpečnostní tým, který kontroluje doklady totožnosti příchozích. Turisté ze zahraničí potřebují speciální vstupní kartu – která je k dispozici pouze s rezervacemi hotelů nebo kempů v regionu. Díky předchozím rozdílným cenám pro místní a přespolní už systém identifikace existoval, nově však platí přísnější režim.
Obnovení pandemického modelu
Podobné omezení už Pruntrut zavedl v roce 2020 během pandemie covidu-19. Tehdy obec zákaz vstupu cizincům odůvodnila ochranou veřejného zdraví a rizikem přenosu nákazy.
Současné nařízení zatím platí do 31. srpna, ale úřady nevylučují, že se v příští sezóně vrátí. „Pro letošní léto jsme přijali razantní opatření. Co bude příště, ještě nevíme. Ale jedno je jisté: Pokud to bude nutné, zavedeme ho znovu,“ uzavřel Maître.
Incidenty i v sousedním Německu
Obavy z bezpečnosti na veřejných koupalištích se v poslední době objevují i v jiných evropských zemích. V červnu došlo v Barbarossabadu, oblíbeném koupališti v německém městě Gelnhausen, k sexuálnímu obtěžování mladých dívek skupinou Syřanů. Incident rozpoutal v Německu ostrou debatu o ochraně dětí. V jejím rámci vytvořilo město Büren varovný plakát, který zobrazuje ženu osahávající chromého snědého chlapce – ten však čelil vlně veřejné kritiky. Informovali jsme o tom zde.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.