NERUDOVÁ VS. TUREK

Rozruch kolem hádky Turka s Nerudovou. „Udělala z něho usmrkaného chlapečka,“ řekl Kalousek

NERUDOVÁ VS. TUREK
Rozruch kolem hádky Turka s Nerudovou. „Udělala z něho usmrkaného chlapečka,“ řekl Kalousek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S napětím očekávaná debata mezi jedničkou kandidátky STAN do eurovoleb Danuší Nerudovou a lídrem koalice Přísaha a Motoristé sobě Filipem Turkem skončila v pondělí večer neslavně. Místo výbušné debaty nazvané "Střet dvou světů" se jednalo o téměř hodinovou hádku, kde se Nerudová ukázala projevila svou výřečnost, zatímco Turek sotva promluvil a když promluvil, většinou se hájil. Záznam rozhovoru na CNN Prima News se stal hojně diskutovaným na sociálních sítích, kde si lidé všímají hlavně toho, že automobilový nadšenec a podnikatel vlastní několik předmětů s nacistickou tématikou, včetně nože SS nebo svícnu se svastikou. "Málokdy jsem ale viděl, jak z 'velkého chlapáka, macha, kterému je moře po kolena', udělala ženská protistrana usmrkaného chlapečka," komentoval debatu exministr financí Miroslav Kalousek.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad Danuše Nerudová kritizovala sběratele automobilových veteránů a bývalého formulového závodníka za to, že má doma svícen s hákovým křížem. Filip Turek přiznal, že kromě svícnu se svastikou má doma také vojenskou dýku nacistické služby SS.

Turek se bránil tím, že se jedná o starožitnosti a uvedl, že dýku dokonce dostal od otce. „Ministr vnitra Rakušan se podivoval i nad fotkou, kde jste vyfocen v novinách. A mně nepřijde úplně normální, že máte doma svícny s hákovými kříži,“ řekla Nerudová a kritizovala oponentovo vystupování na sociálních sítích.

Kandidát Přísahy a Motoristů sobě odpověděl, že má doma mnoho starožitností. „Je to úplně normální, mám také dýku SS po otci. Nejsem člen NSDAP a nejsem pravicový radikál. Doma mám mnoho starožitností, trofeje a dary od mých kamarádů. Za to se nestydím,“ podotkl Turek. Nerudová se nenechala odbýt, nazvala ho "traktoristou" a pokračovala: „Je nutno říci, že normální lidé se neobklopují doma svastikami.“

Bývalý pilot formule F3 a F4 řekl, že je bytostným demokratem se zálibou v černém humoru. „Mám rád i svobodu slova. Je pravda, že jsem kluk z paneláku a občas se vyjádřím drsněji. Myslím si, že k tomu ale mám občas důvod,“ uvedl Filip Turek.

Šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan pochválil čerstvou členku Starostů. "Vyčítali Danuši Nerudové, že duelem s Filipem Turkem ho jen zbytečně zviditelňuje. Já myslím, že je dobře, když je Filip Turek vidět. Celkem jasně se ukáže, že za tou siláckou fasádou toho zas tolik není," napsal Rakušan na sociální síti X.

Rakušana v twitterovém vláknu podpořil další kandidát do europarlamentu za STAN Jan Farský. "Jak se kroutí. Jak si není schopen stát za svým. Jak uhýbá. Čekal jsem, že bude silnější," uvedl Farský, který je společně s Nerudovou hlavními tvářemi hnutí STAN ve volební kampani do Evropských voleb. "Říct někomu do očí, že je blbý, nebo i horší věci, je podstatně složitější než psát to na sociální sítě," podotkl ministr vnitra.

Pořad CNN Prima News okomentovala i sama Nerudová. "Na začátku jsem si myslela, že je to snad i parodie a pan Turek se jen stylizuje do role a baví své diváky. Vulgarity proti oponentům a demagogie jsou ale jeho hlavní program a pro mě vážná věc. Jsem ráda, že přišel do debaty, kde jsem se mohla spousty lidí, které urazil, zastat. Mladých, liberálů, žen, LGBT, nebo i těch, co chtějí chránit životní prostředí," uvedla na sociálních sítích.

Volební sázkař a komentátor Michal Sirový upozornil na to, že Danuše Nerudová "pohořela" oproti Filipovi Turkovi v debatě o automobilovém průmyslu. "Tohle byl strašný bizár. Třicet minut moderátorka hecuje, ať se probírá, co o sobě oba píšou na sítích, aby pak řekla, že nezbývá čas na další témata," uvedl Sirový na platformě X a dodal, že to obecně skončilo remízou. "Nerudová mírně lepší, ale brutálně arogantní. Turek se ukázal, ale slabý."

Mlčet nezůstal ani nestor české politiky a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. "Absolvoval jsem stovky televizních duelů a mnohem více jsem jich viděl. A jsem si jist, že jsem byl účasten i mnohem horších duelů a ještě více jsem jich viděl. Málokdy jsem ale viděl, jak z 'velkého chlapáka, macha, kterému je moře po kolena', udělala udělala ženská protistrana usmrkaného chlapečka. To včera dokázala a to jí nikdo nevezme. A spoustu lidí to děsně štve," prohlásil Kalousek s odkazem na to, že duel mezi Nerudovou a Turkem vyhrála vládní koalice Spolu.

vhk