Co domluvil Trump v Perském zálivu? Historické dohody a miliardové zakázky pro USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump vyrazil na cestu po třech zemích Perského zálivu. Ve středu s katarským emírem šejkem Tamin bin Hamad al-Sháním podepsali dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu USD (26,7 bilionu Kč). Trump ohlásil i podepsání dalších dílčích dohod a zakázek s Katarem a tamními firmami v celkové hodnotě zhruba 243 miliard dolarů, včetně dříve oznámeného prodeje letadel výrobce Boeing společnosti Qatar Airways či přijetí bezpilotního letounu MQ-9B. Katar je druhou zastávkou Trumpovy cesty. Předtím navštívil Saúdskou Arábii, kde se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem podepsali dohodu podepsali dohodu o strategickém hospodářském partnerství za 600 miliard dolarů (13,4 bilionu Kč).
Posílení vzájemné ekonomické spolupráce mezi zeměmi má podle Washingtonu podpořit americkou výrobu, rozvoj technologického sektoru a vytvořit stovky tisíc pracovních míst ve Spojených státech.
V obranném průmyslu společnost Raytheon získala zakázku za jednu miliardu dolarů na protivzdušné systémy proti dronům, přičemž Katar se podle USA stane jejich prvním zahraničním uživatelem. Firma General Atomics podepsala kontrakt na dodávku bezpilotních letounů MQ-9B za téměř dvě miliardy dolarů.
Firma Quantinuum oznámila společný podnik s katarskou Al Rabban Capital, který počítá s investicí až jedné miliardy dolarů do vývoje kvantových technologií.
Kromě konkrétních kontraktů se USA a Katar dohodly na prohloubení bezpečnostního partnerství, které podle Bílého domu zahrnuje potenciální investice ve výši více než 38 miliard dolarů, například do rozvoje kapacit v protivzdušné a námořní obraně. Bílý dům zdůraznil, že Katar je již nyní dvanáctým největším partnerem USA v programu zahraničních vojenských prodejů.
Katar také podepsal dohodu o nákupu letadel od amerického výrobce Boeing pro státní leteckou společnost Qatar Airways. Trump původně podle agentury Reuters hovořil o nákupu 160 letadel za 200 miliard USD (4,4 bilionu Kč). V prohlášení na webu Bílého domu se nicméně hovoří o 210 letadlech 787 Dreamliner a 777X za 96 miliard USD.
Katar je druhou zastávkou Trumpovy cesty po státech Perského zálivu. Předtím šéf Bílého domu navštívil Saúdskou Arábii, kde se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem podepsali dohodu o strategickém hospodářském partnerství. Součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu, přičemž zakázky pro americké firmy dosahují hodnoty 600 miliard dolarů (13,4 bilionu Kč).
Dohoda o prodeji vojenského materiálu dosahuje hodnoty téměř 142 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč). Zahrnuje dodávky moderní vojenské techniky od více než desítky amerických zbrojařských firem. Zakázky se týkají letectva, protivzdušné a protiraketové obrany, mořské a pobřežní bezpečnosti, modernizace pozemních sil a vylepšení komunikačních systémů. Dohoda počítá také s výcvikem saúdskoarabských vojáků.
Američané se zároveň se Saúdskou Arábií domluvili na vývozu plynových turbín a energetických řešení konglomerátu General Electric v celkové hodnotě 14,2 miliardy dolarů a civilních letadel Boeing 737-8 za 4,8 miliardy dolarů. Technologické společnosti jako Google, Oracle, Salesforce a další podle Washingtonu přislíbily investici 80 miliard dolarů.
Saúdský ropný gigant Saudi Aramco podepíše memoranda o porozumění s americkým producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) NextDecade a se společností Sempra. Na americko-saúdském investičním fóru to podle agentury Reuters uvedl generální ředitel saúdské společnosti Amín Násir. Ve zdravotnickém sektoru je plánována investice 5,8 miliardy dolarů, včetně výstavby závodu saúdského investora na výrobu infuzních roztoků v Michiganu.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.