Šetření OLAF ukazuje na problémy v azylové agentuře EU. Europarlament otevírá vyšetřování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropský parlament prošetří závažná obvinění týkající se řízení a náborových procesů v Agentuře Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která má na starost azylovou politiku Evropské unie. Důvodem je důvěrné šetření Úřadu EU pro boj proti podvodům (OLAF), které vyvolalo pochybnosti o správnosti finančního hospodaření agentury za rok 2023. V anonymním dopise, který na problémy upozornil, se psalo o údajném nepotismu či o nesprávném řešení situací spojených s obtěžováním.
Ve středu poslanci odhlasovali odložení schválení účetní závěrky EUAA za rok 2023, aby získali více času na prozkoumání zjištění OLAFu. Informoval o tom europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle europoslance Erika Marquardta ze Strany zelených, který vede audit agentury v Evropském parlamentu, stále není jasné, zda přijatá opatření agentury a její závěry byly adekvátní.
Dozorčí rada EUAA na základě závěrů OLAFu vydala výkonné ředitelce agentury, Nině Gregoriové, oficiální varování. Podle předsedkyně rady Eveliny Gudzinskaitėové byla Gregoriová vyzvána, aby zajistila efektivnější a transparentnější postupy při náboru zaměstnanců a v oblasti lidských zdrojů. K žádnému disciplinárnímu opatření ale rada nepřistoupila, což přimělo poslance k zahájení vlastního šetření.
Marquardt uvedl, že Parlament bude jednat s vedením EUAA, její správní radou a OLAFem, aby zjistil, jak k problémům došlo a zda byla přijata odpovídající opatření. Výbor pro kontrolu rozpočtu již v dubnu jednomyslně hlasoval pro zmrazení schválení účtů EUAA a oznámil zahájení vyšetřování. Výbor přitom mluvil o „znepokojivých“ zjištěních ze zprávy OLAF, která ohrožují „stabilitu, řízení a pověst“ agentury pod vedením Gregoriové, což ve středu potvrdil EP.
Ředitelka Gregoriová jakékoliv pochybení odmítá. „Údajné skutečnosti uvedené ve zprávě OLAF nebyly prokázány. Nebylo zjištěno žádné pochybení a nebyl mi uložen žádný disciplinární postih,“ uvedla ve svém prohlášení pro server Politico.
Celá aféra přichází v době, kdy je pro Evropskou unii prioritou přesvědčit veřejnost, že zvládá otázky migrace – jedno z hlavních témat, které trápí voliče napříč Evropou. Situace komplikuje i jednání o novém nařízení o deportacích a zavádění azylového a migračního paktu, který se připravoval téměř deset let.
Vyšetřování OLAF bylo zahájeno koncem roku 2022 po anonymních stížnostech zaměstnanců EUAA, kteří upozornili na podezřelá personální rozhodnutí. Mluvili o nepotismu nebo třeba o Od té doby, co byly výsledky šetření sdíleny s poslanci, došlo k neobvyklé shodě napříč politickým spektrem Parlamentu.
„Ředitelka má co vysvětlovat. To rozhodne o její budoucnosti v čele agentury,“ uvedl švédský europoslanec Jonas Sjöstedt, člen výboru pro rozpočtovou kontrolu.
I když odložení schválení účetní závěrky nemá právní dopad, vysílá jasný politický signál. Parlament tím dává najevo, že nebude tolerovat selhání v řízení institucí EU, zvláště v oblastech citlivých pro veřejnost, jako je migrace.
Evropský parlament už v minulosti použil obdobný postup, který přispěl k rezignacím ve vedení azylových a hraničních agentur. V roce 2018 odstoupil Gregoriin předchůdce José Carreira právě kvůli podobnému vyšetřování OLAFu. V roce 2022 byl k odchodu donucen také ředitel agentury Frontex.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.