Žalostná tečka za lákáním čtvrtého operátora. Frekvence jsou pryč, levná mobilní data v nedohlednu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Stát si od ní za vlády Andreje Babiše sliboval odbetonování trhu mobilních operátorů, a tedy i nižší ceny mobilních dat, takzvaná aukce 5G kmitočtů ale skončila solidním nezdarem. Už v minulých měsících se ukázalo, že vinou špatně nastavených podmínek se téměř všechny obchodované frekvence navzdory slibům nakonec stejně dostaly ke třem velkým hráčům v České republice. To se nyní potvrdilo znovu, když další část zamířila operátorovi O2. Kritici ze situace a třeba i absence čtvrtého operátora viní tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO).
Už vloni se ukázalo, že operátor T-Mobile koupil od investiční skupiny Kaprain Karla Pražáka frekvence v pásmu 3,5 GHz. Skupina je původně získala v aukci vypsané Českým telekomunikačním úřadem v roce 2020. Loni na podzim pak oznámila, že se kmitočtů hodlá zbavit. Vodafone pak také v červnu zvýšil pokrytí vysokorychlostní mobilní sítí 5G na více než tři čtvrtiny tuzemské populace. K rozšiřování pokrytí operátor vedle nově získaných frekvencí v pásmu 700 MHz využíval i kmitočty z nedávno vypnuté sítě 3G.
A nyní operátor Nordic Telecom převedl svůj díl v pásmu 3,7 GHz na operátora O2, informoval na svých stránkách Český telekomunikační úřad (ČTÚ). „Převod přídělů rádiových kmitočtů byl proveden v návaznosti na předchozí dlouhodobý pronájem práv vyplývajících z individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů,“ uvedl. Právě Nordic Telecom přitom vlastnil poslední blok mimo velkou trojici operátorů.
Teď se tak v zásadě všechny ocitají u O2, T-Mobilu nebo Vodafone. Tehdejší ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Karla Havlíčka si přitom od dražby slibovalo prostor pro dalšího operátora či operátory, což mělo vést k navýšení konkurence na trhu a tlaku na nižší ceny. Právě ceny datových tarifů řadí Českou republiku v mezinárodním porovnání na nejnižší příčky na světě.
Kritika z technologického světa i politiky
„Oni samozřejmě nikdy nepřiznají, že je to výsledek naší snahy, to ani nečekáme. Ale jsem přesvědčen, že ten náš soustředěný tlak na data, která jsou jedna z nejdražších v Evropě, plus naše vyjednávání ohledně čtvrtého operátora mají na to vliv,“ uvedl tehdy expremiér Babiš.
Podle šéfredaktora technologického serveru Lupa.cz Davida Slížka byl ale problém v tom, že stát tehdy pofidérně provedl několik nesmyslných změn. Jednak zasáhl do Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a v jeho čele vyměnil dosavadního šéfa Jaromíra Nováka za Hanu Továrkovou. Současně s argumentem obavy o férovost a bezpečnost změnil podmínky aukce, které sice měly údajně podporovat malé hráče, ve skutečnosti pak ale vedly k tomu, že aukce nemohla být výhodná pro nikoho jiného než velké operátory.
„Myšlenka pana Havlíčka a paní Továrkové byla ta, že tu vzniknou menší operátoři, kteří budou mít nárok na národní roaming a budou konkurencí pro tu velkou trojku,“ řekl redakci Slížek s tím, že už tehdy ale od odborníků slýchali, že malí hráči budou závislí na operátorovi, u něhož budou mít národní roaming.
Pane ministře @JozefSikela, už zase jste se nechal napálit. Kdybyste si lépe nastudoval tehdejší zprávy bezpečnostních služeb, byl byste velmi překvapen. Vláda @AndrejBabis udělala razantně jediný možný krok, který šel. A vše ostatní už je trh, vy sociální inženýre z korporace…
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) May 22, 2024
„Ukázalo se, že vznikli tři potenciální operátoři, kteří by mohli o národní roaming žádat a z nich dva už tyto frekvence prodali, přičemž frekvence se pak přesunuly k velkým hráčům. Výsledek je dost tristní a to, co slibovali exministr Havlíček a Továrková, se nestalo. Naopak všechny frekvence stejně získala velká trojka a jedeme dál,“ uvedl Slížek.
Aktuálně si přisadil i nynější ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela. „Pamatujete, jak nám Karel Havlíček a Andrej Babiš slibovali, že zařídí příchod nového operátora a sníží nám tak účty za mobilní služby? Tak teď už je jisté, že to dopadlo jako všechny jejich sliby,“ neopomněl opřít se do svého politického oponenta.
„Slavná aukce kmitočtů z roku 2020 posílila pozici tří velkých operátorů a pomohla zabetonovat český mobilní trh. Poslední firma, která získala kmitočty v pásmu 3,7 GHz, je nyní převedla na jednoho ze zavedených operátorů. Možná by aspoň s odstupem času měli vysvětlit, proč tehdy těsně před vypsáním aukce tlačili na změnu jejich podmínek, ignorovali odborná stanoviska a donutili tehdejšího šéfa Českého telekomunikačního úřadu k rezignaci,“ napsal Síkela.
Havlíčkovo kontra
Havlíček se proti tomu ohradil. Redakce Echo24 se exministra zeptala, zda si za způsobem provedení aukce i po letech stojí. „Stojím si za tím jednoznačně. Čtvrtý velký operátor byl nerealistický sen. Trh je příliš malý a čtvrtý velký hráč sem nepůjde, nevyplatí se to. To nám potvrdili všichni potencionální nadnárodní operátoři. Jediná možnost byla rozšířit konkurenci středně velkých hráčů a jim zajistit možnost nákupu od velkých za výhodných podmínek. Přesně to jsme na doporučení řady i zahraničních expertů udělali,“ sdělil v odpovědi pro Echo24 místopředseda hnutí ANO.
„Že někteří v čase svůj byznys prodají, je v tomto odvětví běžné. Podstatné je sledovat na trhu cenu a kvalitu služeb, tarify, prostředí pro podniky a pro přechod na 5G,“ dodal Havlíček. Ohradil se i vůči Síkelovým slovům.
Mizérie českých mobilních dat
Cena mobilních dat v České republice patří dlouhodobě k problematickým tématům. V porovnání s podobnými státy totiž Češi platí za internet v mobilu nesmyslně vysoké částky. Navzdory některým krokům z nedávné doby to potvrzuje studie společnosti Cable.co.uk, v níž tuzemsko skončilo ve srovnání cen za 1 GB dat na 193. příčce. V žebříčku se tak řadíme na úroveň Belize, Kokosových ostrovů, Nauru nebo Kiribati. Vysoké ceny tarifů jsou v tuzemsku dány dlouhodobým zabetonováním trhu a neschopností vytvořit více konkurenční prostředí. Více jsme psali zde.