Habemus papam. Máme papeže. Kardinálové zvolili novou hlavu církve Američana Prevosta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil z balkonu vatikánské baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Devětašedesátiletý papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. Ve svém prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.
"Ať je s vámi mír," řekl Lev XIV. v proslovu k věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí. Ve své řeči pak zmínil mír ještě několikrát. "Pomáhejte nám budovat mosty skrze dialog," vyzval papež. Zdůraznil, že chce církev blízkou těm, kteří trpí.
"Chceme být synodální církví," dodal papež při relativně dlouhém proslovu z centrálního balkonu baziliky. Tím podle prvních komentářů médií naznačil, že chce, aby se do řízení katolické církve více zapojili aktéři mimo Vatikán.
Bílý kouř, který signalizoval, že Františkův nástupce byl zvolen, začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí kolem 18:10. Davy na Svatopetrském náměstí vzápětí rychle houstly, lidé jásali a mnozí mávali vlajkami nejrůznějších zemí, na televizní záběrech bylo mimo vidět vlajky Argentiny, Itálie, Česka, Polska či Francie. Policie odhadla, že nakonec 267. papeže katolického církve vítalo na 150.000 lidí.
Prevost se stal prvním papežem narozeným v USA, dlouho ale působil v Peru a podle médií má americké i peruánské občanství. Je druhým papežem za sebou, který pochází z amerického kontinentu. Část svého projevu přednesl Lev XIV. španělsky, zbytek, jak je zvykem, italsky. List The New York Times upozornil, že Prevost nepromluvil anglicky.
Prevost je i prvním papežem z řad augustiniánů. Podle expertů volba jeho papežského jména může odkazovat na Lva XIII., který svou encyklikou Rerum Novarum položil základy soudobé sociální doktríny katolické církve.
Prevost je ve věku 69 let relativně mladým papežem; Františkovi při jeho zvolení bylo 76 let a Benedikt XVI. se stal papežem v 78 letech.
Za několik dní by se měla konat slavnostní mše na úvod vlády nového papeže, které se obvykle účastní i zahraniční delegace.
Vizitka kardinála Roberta Francise Prevosta (69)
Robert Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Dnes byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV.
- Prevost se narodil 14. září 1955 v Chicagu. Po předchozích studiích filosofie a matematiky vstoupil v roce 1977 do augustiniánského řádu. Sliby složil v roce 1981.
- Kněžské svěcení přijal v červnu 1982 v Římě. Zde také na Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského získal v roce 1987 doktorát z kanonického práva.
- V letech 1985 až 1986 a 1988 až 1998 působil v Peru jako farář, diecézní úředník, učitel semináře a administrátor.
- V září 2001 byl zvolen generálním převorem augustiniánského řádu, funkci vykonával až do září 2013.
- V listopadu 2014 jej papež František jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Chiclayo v Peru. V prosinci téhož roku přijal biskupské svěcení a v září 2015 byl jmenován diecézním biskupem. V letech 2020 a 2021 byl také administrátorem diecéze Callao v Peru.
- Prevost je synem francouzského otce Louise Mariuse Prevosta a italské matky Mildred Martinezové. Střední vzdělání dokončil v semináři Řádu svatého Augustina v roce 1973. Poté získal bakalářský titul v matematice na Villanovské univerzitě ve městě Villanova v Pensylvánii. V roce 1982 získal titul magistr teologie na katolické postgraduální škole v Chicagu.
- Podle dostupných informací hovoří anglicky, španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky a částečně i latinsky a německy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.