Hroutí se režim Si Ťin-pchinga? Čínský vůdce nejede na BRICS a je údajně v tichosti odstavován od moci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínský prezident Si Ťin-pching zmizel z médií a zřídka se objevuje na veřejnosti. Nepojede ani na nadcházející summit BRICS. Už týdny se šíří zvěsti o tichém převratu. Zpravodajské zdroje tvrdí, že skutečnou kontrolu v Číně má nyní generál Čang Jü-sia a starší osoby spojené s Chu Ťin-tchaem, kterého Si kdysi odstavil od moci. Podle některých spekulací se možná připravuje půda pro Wang Janga, konsenzuálnějšího a více reformám nakloněného politika.
Jak dnes upozorňuje televize Fox News, Si Ťin-pching se nezúčastní summitu BRICS v Brazílii v příštích dnech, což je poprvé, co čínský vůdce chybí na setkání hlavních ekonomik Jihu. Toto náhlé rozhodnutí vyvolalo rozsáhlé spekulace o vnitropolitické dynamice v Číně a o narušující se soudržnosti samotné skupiny BRICS. Oficiální vysvětlení Číny pro Siovu neúčast - „konflikt v plánování“ a skutečnost, že se Si Ťin-pching podle deníku South China Morning Post již začátkem tohoto roku setkal s brazilským prezidentem Lulou da Silvou – se setkalo se skepticismem. Na summitu v Brazílii Si Ťin-pchinga nahradí premiér Li Čchiang, čímž Peking pokračuje v nedávném trendu, kdy jsou omezována Siova vystoupení. Čínský vůdce v poslední době vypadá unaveně, nemocně, ale už týdny se mezi diplomaty a tajnými službami spekuluje, že v Číně dochází k předání moci.
„To (neúčast na BRICS) nedává smysl,“ řekl Gordon Chang, expert na vztahy mezi USA a Čínou, kterého cituje Fox News. „Na summitu BRICS je mnoho dalších zemí, nejen Brazílie. Pro mě je nesmírně významné, že se Si Ťin-pching nezúčastní. Naznačuje to turbulence doma, existují náznaky, že ztratil kontrolu nad armádou a že rivalové znovu získávají moc,“ uvedl.
Indický The Economic Times, druhý největší ekonomický list na světě, hovoří ale tento týden více přímočaře. Mezi koncem května a začátkem června čínský prezident Si Ťin-pching jednoduše zmizel. Žádné přehlídky. Žádné reflektory. Žádné titulní strany v Lidovém deníku, které ho kdysi denně zobrazovaly. Místo toho jiní vysocí představitelé...
Podle indické televize CNN-News18 nejvyšší představitelé tajných služeb uvedli, že Si Ťin-pchingova nepřítomnost není neobvyklá a jde o způsob odsouvání významných vůdců na vedlejší kolej. Metoda je známá, velká jména zůstávají na papíře, zatímco moc se tiše přesouvá jinam.
Když se Si Ťin-pching začátkem června znovu objevil, nebyla to podívaná, kterou svět očekával. Setkal se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, ale prostředí bylo neobvykle komorní. Pryč byl i slavnostní ceremoniál s červeným kobercem. „Na setkání s běloruským prezidentem se Si jevil unavený, roztržitý a celkově nemocný,“ poznamenala tisková služba běloruského prezidenta.
Ještě podivnější je, píše The Economic Times, že osobní ochranka Si Ťin-pchinga byla zredukována na polovinu. Velkolepé mauzoleum jeho otce ztratilo svůj oficiální status. A po nedávném telefonátu s Donaldem Trumpem udělala čínská státní televize něco neslýchaného, zmínila Sia bez jakéhokoli titulu. Později to opravili, ale přeřeknutí odhalilo trhliny.
Zatímco Si Ťin-pchingovo zdraví a image slábnou, zdá se, že se moc přesouvá. Generál Čang Jü-sia, který pomohl Si Ťin-pchingovi zajistit si historické třetí funkční období, později se ale rozkmotřili, se nyní údajně ujímá kontroly nad čínskou Lidově osvobozeneckou armádou. „V současné době má skutečnou moc generál Čang Jü-sia, první místopředseda Ústřední vojenské komise, kterého podporují vysoce postavení členové KS Číny z frakce Chu Ťin-tchaa,“ řekl nejmenovaný zdroj indickému deníku.
Chu Ťin-tchao je bývalý čínský prezident a šéf komunistické strany. Desítky generálů věrných Si Ťin-pchingovi v minulých týdnech zmizely nebo byly nahrazeny nebo ztratily svá poslanecká místa. Kolují zvěsti o tajných čistkách. „Čínská komunistická strana to již dříve udělala se třemi významnými vůdci a omezila jejich operační pravomoc na pouhé ceremonie," řekli CNN-News18 vysoce postavení představitelé tajných služeb.
Objevují se už spekulace o novém údajném čínském vůdci. 70letý Wang Jang, někdejší vicepremiér a respektovaný technokrat, je nyní považován za pravděpodobného nástupce Si Ťin-pchinga. Poté, co ho někdejší velký reformátor Teng Siao-pching vytáhl jako mladého z neznáma, představuje Wang reformu. Je vnímán jako klidný, protržně orientovaný a méně konfrontační. Zdroje ze zpravodajských služeb sdělily televizi CNN-News18, že „Wang Jang je připravován na budoucího reformně orientovaného vůdce a technokrata.“
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.