První houfnice Caesar by měla armáda převzít v dubnu 2026. Všech 62 do srpna 2027
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
První samohybné houfnice Caesar by měla česká armáda převzít v dubnu 2026, všech 62 děl by mělo být dodáno do srpna 2027, uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka. Úřad uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems smlouvu na 52 houfnic za 8,52 miliardy korun s DPH v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na nákup dalších deseti. Armáda jich tedy dostane 62, dohromady za 10,3 miliardy korun. Dodány měly být do konce roku 2026, termín byl podle Koudelky posunut z důvodu navýšení počtu děl a na základě požadavků resortu obrany na technické a bezpečnostní změny.
"Původní termín dodání pro první dva kusy byl sice stanoven na leden 2026 s tím, že veškeré dodávky budou dodány do konce roku, avšak z důvodu navýšení počtu děl a na základě požadavků resortu obrany na technické a bezpečnostní změny, byl logicky posunut," uvedl Koudelka. "Je třeba zdůraznit, že nedochází k žádnému razantnímu posunu dodávek, ale pouze o posunutí termínu prvotních dodávek o tři měsíce a konečných dodávek o několik měsíců," dodal.
Při podpisu smlouvy na 52 děl v září 2021 obrana uvedla, že houfnice armáda do výzbroje zavede v letech 2024 až 2026. Při uzavření dodatku na dalších deset kusů v prosinci 2022 pak avizovala, že by měla armáda děla dostat do konce roku 2026.
"V daném případě platí, že harmonogram projektu není dogma, ale živý dokument, který se může měnit v závislosti na aktuálních podmínkách a okolnostech. Jedná se o naprosto standardní situaci s tím, že jakékoli posunutí termínu jednotlivých činností o několik měsíců neovlivňuje samotný cíl projektu," doplnil Koudelka.
Armáda v polovině května uvedla, že se na podobě a schopností houfnic odrážejí poslední zkušenosti z ukrajinského bojiště. Podle náčelníka dělostřelectva české armády Marcela Křenka se na základě zkušeností z fronty budou v caesarech některé části zodolňovat, houfnice také vojákům poskytnou větší schopnosti v komunikačních technologiích.
"Dva prototypy děla Caesar, které jsou součástí 62 kusů čítající zakázky, nyní prochází kontrolními zkouškami," uvedla také armáda. Testování se odehrává u francouzského výrobce, v ČR na něj následně navážou vojskové zkoušky, při kterých armáda ověří takticko-technické parametry houfnic.
Většinu děl by měl podle dřívějších informací v ČR zkompletovat holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. Cena zakázky na houfnice je proti původním předpokladům zhruba o 40 procent vyšší, důvodem byly podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Houfnice ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, která neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.