Fico se ozval. Vyzval Čaputovou a opozici, aby se omluvily za nenávistné projevy. Ocenil Ústavní soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Slovenský premiér Robert Fico, na kterého byl na jaře spáchán atentát, po měsíci zveřejnil na svém Facebooku příspěvek, ve kterém uvítal dnešní rozhodnutí slovenského Ústavního soudu ohledně trestní novely. Zároveň vyzval mimo jiné bývalou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou a opozici k omluvě za nenávistné projevy a organizování veřejných protestů v souvislosti se zmíněnou úpravou trestního práva, kterou jeho vláda prosadila.
„Vítám a respektuji rozhodnutí Ústavního soudu SR,“ uvedl Fico na začátek. „Jménem celé vládní koalice vyzývám paní Čaputovou a celou opozici, protivládní média a nevládní organizace, aby se omluvily za nenávistné projevy a organizování pobuřujících veřejných protestů v souvislosti s vládním návrhem zákona, který zrušil speciální státní zastupitelství, snížil trestní sazby, zkrátil promlčecí lhůty, upřednostnil odškodnění obětí trestných činů a provedl další potřebné změny trestněprávní úpravy,“ pokračoval v příspěvku.
Právě bývalá prezidentka Čaputová byla jedním z kritiků vládního návrhu změn zákonů v rámci trestního práva. Ještě z pozice hlavy státu spolu s opozičními poslanci nechala schválené změny přezkoumat ústavním soudem. Více si můžete přečíst ZDE.
„Ústavní soud dnes rozhodl, že vládní koalice vyhrála spor o tuto novelu trestního zákona 100:0 proti nenávistné opozici,“ hodnotí Fico.
„Je třeba vyzdvihnout profesionální práci Ministerstva spravedlnosti Slovenské republiky, které do legislativního procesu předložilo kvalifikovaný návrh, který podle Ústavního soudu Slovenské republiky nebyl ani ve zkráceném legislativním řízení v rozporu s Ústavou Slovenské republiky,“ ocenil ministerstvo spravedlnosti na závěr.
Jak uvedla ČTK, slovenský Ústavní soud dnes zrušil jen malou část z balíku změn v trestním právu, které letos v únoru schválil parlament. U soudu obstál kromě jiného právě zánik elitního útvaru prokuratury (ÚSP), dále zpravidla snížení trestních sazeb za korupci, majetkovou či hospodářskou kriminalitu i zkrácení promlčecích dob trestných činů.