Válka, na kterou Češi zapomněli, aby se jim pohodově jezdilo k moři. Třicet let od bojů v Chorvatsku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letos si připomínáme několik třicátých výročí v souvislosti s válkami na Balkáně: mimo jiné operaci Bouře, která znamenala konec bojů v Chorvatsku. Ty mají u nás zvláštní privilegium – na rozdíl od konfliktu v Bosně, bombardování Bělehradu pod hlavičkou NATO nebo války v Kosovu je válka o Chorvatsko v podstatě zapomenutá. Jako by se nikdy neodehrála, rozhodně jsme dávno zapomněli, jak k ní došlo, kvůli čemu se vedla, jak se vyvíjela, jak skončila. Jediné, co nám ji dlouho připomínalo, byly rozmlácené domy, kolem kterých jsme jezdili na dovolenou k moři. „Protože cesta k němu vede právě přes některá z území, kde dříve žili Srbové,“ připomíná v další epizodě sourozeneckého podcastu Jakuba a Lukáše Novosadových historik Boris Mosković a dodává: „Češi na tu válku zapomněli nejspíš právě kvůli svým dovoleným. Do Chorvatska se přece jezdí za krásnými zážitky, za sluncem, k vodě, na koupačku, za bezstarostností, a nic z toho si nikdo nechce kazit připomínkami nějakých zvěrstev.“
Než se ovšem hovor dostane k samotné válce, je potřeba probrat okolnosti, které jí předcházely: například desetidenní válku o Slovinsko neboli o první území, které se odtrhlo od svazové Jugoslávie. A to na základě přesvědčivého referenda, v němž pro samostatnost země hlasovalo osmdesát osm procent voličů. Slovinsko ale mělo oproti jiným jugoslávským zemím minimálně tři nesporné výhody, které jeho odchod z federace usnadnily a které zapříčinily, že mu v odchodu nikdo pořádně nebránil: ve Slovinsku se mluví jiným jazykem, je to země národnostně homogenní a nemá žádné velké hraniční spory. Jinak je tomu právě v Chorvatsku. Tam tehdy, to jest v roce 1990, rovněž proběhlo referendum o odtržení, rovněž bylo úspěšné, leč jeho legitimita byla zpochybněna už tím, že se ho neúčastnili chorvatští Srbové, tedy více než půlmilion lidí, který tvořil asi dvanáct procent obyvatelstva země.
A proč vůbec došlo k referendům? To byl zase výsledek dvou jugoslávských tendencí: po decentralizaci a po dekomunizaci či demokratizaci společností, jež se projevily ve volbách v roce 1990 – volbách v jednotlivých svazových zemích, v nichž někde vyhrála opozice a někde postkomunistická tradice. Přičemž k volbám na federativní úrovni už nikdy nedošlo, předběhl je rozpad země. V samotném Chorvatsku vyhrál volby Franjo Tuđman, kromě jiného někdejší disident, jenž byl v Jugoslávii dvakrát zavřen do vězení. Tuđman nabídl ve svém programu Chorvatům smír: politika ve stylu „co jsme si, to jsme si, hlavně že jsme všichni Chorvati“, která chtěla urovnat bolavé vzpomínky chorvatské společnosti na svou vlastní ustašovskou minulost, slavila úspěch. Stejně jako příslib konfederace se Srbskem – protože otevřeně propagovat odtržení si v kampani Tuđman ještě netroufl.
Následovalo ovšem to, co se dalo čekat: vzpoura chorvatských Srbů a pokusy o vyjednávání o podobě soužití; jenže nedostatečné. Zkrátka už všechno – z dnešního pohledu patrně nezadržitelně – směřovalo k násilnému řešení donedávna zdánlivě poklidného soužití dvou národů. V podstatě se čekalo na první oběť, která konflikt vyostří a naplno spustí. Podcast mimochodem probírá také to, jak na situaci reagovaly další okolní státy jako Rakousko nebo Itálie, jaký vliv měla na dějiny jugoslávská mediální situace a kupříkladu neexistence centralizované televize. „Když mluvíme o chorvatské válce, je důležité si říct, že vlastně neznáme její začátek. Ani v chorvatském prostředí se dodnes neví, co za něj považovat, co byla ta poslední kapka,“ připomíná Boris Mosković. „Možná za to může fotbal, derby mezi Záhřebem a Bělehradem, kde Chorvaté poprvé viděli otevřené násilí. Ale shoda na tom není.“
Nastaly podzimní měsíce roku 1991 a do médií se dostaly jiné obrazy. Obraz staroslavného a starobylého města Dubrovník, jež je ostřelováno jugoslávskou flotilou, obraz zmasakrovaného Vukovaru, obraz postřílených dvou stovek chorvatských civilních zajatců na farmě Ovčara… To už je realita rychle vyhrocené války, jež ve světě utvrzuje stereotypní přesvědčení, že Balkánci si opět řežou hrdla. Na druhou stranu po této půl roku trvající divoké anabázi konflikt na několik let zamrzá, v Chorvatsku operují jednotky UNPROFOR a Chorvatsko se musí vyrovnat se svou rolí ve válce v Bosně – tedy ve válce na již cizím území. „Zároveň si musíme uvědomit, že Chorvati v podstatě nemají pod kontrolou až třetinu svého území. A teď si vezměte, že totéž vlastně nyní řeší Ukrajina,“ upozorňuje Boris Mosković. Přitom „Chorvatsko už bylo mezinárodně uznaný stát,“ dodává Jakub další paradox tehdejška.
V roce 1995 se Chorvati rozhodli situaci definitivně, a především rychle vyřešit: odmítli prodloužení mandátu jednotkám OSN, a protože už si situaci na rozdíl od předešlých let troufali řešit vojensky, došlo na dvě vojenské operace: Blesk v Západní Slavonii, kde Chorvaté drtivě a rychle zvítězili, a následně Bouře 5. srpna 1995, jež měla „dobít zpátky nekontrolovaná teritoria“. To se podařilo, takže šlo o ještě grandióznější vítězství než v případě Blesku. Bouří de facto skončila válka. A to ve znamení exodu srbského obyvatelstva, což znamená, že během pouhých pár dnů odešlo ze země dvě stě až tři sta tisíc lidí. Dodnes zůstávají otázky: šlo o genocidu? K jakým válečným zločinům docházelo? Máme vnímat Srby jako vzbouřence a povstalce? A ovšem otázka věčná a patrně nezodpověditelná: má právo na sebeurčení stát, anebo národ? Aneb konečně podcast, který vnímá historii skutečně zevrubně.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.