„Jsme v těžkých časech.“ Německo podle Scholze prochází složitou dobou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Německo prochází těžkým obdobím, kdy čelí následkům pandemie nemoci covid-19 a také následkům ruské invaze na Ukrajinu. Ve středu to v debatě s poslanci Spolkového sněmu prohlásil kancléř Olaf Scholz, podle kterého už jsou patrné známky hospodářského oživení. Řekl také, že pro jeho vládu jsou prioritami bezpečnost Německa, ekonomický růst a soudržnost společnosti.
„Jsme v těžkých časech. To nám ukázaly volby ve Francii,“ řekl kancléř na úvod krátkého prohlášení.
Ve Francii v prvním kole parlamentních voleb značně posílilo nacionalistické Národní sdružení (RN). „Ukazují to také velké těžkosti, se kterými se obyvatelé potýkali a potýkají – covidová pandemie, ruská invaze na Ukrajinu se svými následky v podobě energetické bezpečnosti, inflace,“ uvedl Scholz o složitém období. Poznamenal, že někteří se snaží složitost doby využít tím, že k získání politické moci zneužívají strach ostatních.
V následné debatě poslance opoziční konzervativní unie CDU/CSU zajímalo, jak to vypadá s hospodářským růstem, který vláda díky investicím do ochrany klimatu slibovala. „První data už ukazují dobrý hospodářský vývoj,“ odpověděl Scholz.
Německá ekonomika, která je největší v Evropě, se loni pod tlakem globálních krizí propadla o 0,2 procenta. Vláda na letošní rok očekává návrat k růstu, a to o 0,3 procenta. Ministr hospodářství Robert Habeck nevylučuje, že by růst hrubého domácího produktu (HDP) nakonec mohl dosáhnout vyššího tempa, neboť se situace zlepšuje. Na zlepšení ukazují také analýzy ekonomických institutů, například Ifo letos počítá s růstem HDP o 0,4 procenta a v příštím roce o 1,5 procenta.
Poslankyně postkomunistické Levice Gesine Lötzschová Scholzovi vyčetla, že se ve volební kampani označoval za mírového kancléře, mezitím ale povolil bránícím se Ukrajincům ostřelovat německou municí a německými zbraněmi ruské území.
Lötzschová se kancléře zeptala, jaký má plán na ukončení války, zejména pak na první krok v podobě zastavení bojů. Podle Scholze není možné podpořit takové příměří, které by znamenalo kapitulaci. Řekl také, že mírový návrh ruského prezidenta Vladimira Putina je cynický, neboť předpokládá odevzdání dalšího ukrajinského území Rusku.