Kandidátky koalice Spolu jsou bez překvapení, mladé na předních místech nehledejte
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kandidátky koalice Spolu pro letošní volby nenabízí žádné překvapení. Jejich lídry jsou bez výjimky buď stávající poslanci nebo členové vlády. Ti se soustřeďují do sedmi krajů a premiér Petr Fiala (ODS) sám vede kandidátku v Jihomoravském kraji. Mladých kandidátů ve věku pod třicet let je na vyšších místech kandidátek absolutní minimum.
Nejvíce členů vlády se objeví na kandidátce s premiérem Fialou. Na druhém místě tam je ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), na třetím pak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a na čtvrtém šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). V Jihomoravském kraji se bojuje o 23 mandátů. V minulých volbách v tomto kraji koalice Spolu získala devět křesel.
Zbylí ministři jsou pak rozeseti po dalších krajích. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vede kandidátku Spolu v Praze, ze třetího místa pak v hlavním městě kandiduje ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr., kandiduje za ODS). Na druhém místě je šéf pražské buňky TOP 09 Jiří Pospíšil, na čtvrtém místě je pak předseda pražské ODS Marek Benda. Až na šestém místě je v Praze první lidovec, poslanec a lékař Tom Philipp. Na volitelném jedenáctém místě je pak jeden z mladších kandidátů, Giancarlo Lamberti z TOP 09 narozený v roce 1997. V Praze se rovněž bojuje o 23 mandátů a minule jich Spolu získalo právě 11.
Ve Středočeském kraji, ve kterém je ve hře nejvíce mandátů (celkem 26) vede Spolu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Záda mu kryje místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS), šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob či místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). Až na osmém místě je lidovkyně Nina Nováková. Středočeský kraj bude ostře sledovaný, kandiduje v něm totiž také šéf hnutí STAN Vít Rakušan, bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš, kandidátku hnutí ANO vede bývalý ministr školství Robert Plaga. Spolu zde minule získalo deset křesel.
V posledním velkém a klíčovém kraji, tedy tom Moravskoslezském, kde se hraje o 22 mandátů, vede kandidátku ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Na druhém místě je místopředsedkyně lidovců a bývalá miss Monika Brzesková, na třetím místě pak další lidovec, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec. Na tento kraj bude rovněž zaměřena velká pozornost, neboť v něm zřejmě bude kandidovat šéf hnutí ANO Andrej Babiš, lídryně hnutí Stačilo! Kateřina Konečná a také šéf SPD Tomio Okamura. Ministr Stanjura se nechal slyšet, že je připraven s Babišem prohrát, chce ale pomoci Spolu získat co nejlepší výsledek. Koalice zde před čtyřmi lety získala šest mandátů.
Jihomoravský kraj: premiér Petr Fiala (ODS)
Praha: ministryně obrany Jana Černochová (ODS)
Středočeský kraj: ministr dopravy Martin Kupka (ODS)
Moravskoslezský kraj: ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)
Plzeňský kraj: ministr kultury Martin Baxa (ODS)
Vysočina: poslankyně Eva Decroix (ODS)
Zlínský kraj: poslanec Stanislav Blaha (ODS)
Jihočeský kraj: poslanec Jan Bauer (ODS)
Liberecký kraj: poslanec Petr Beitl (ODS)
Karlovarský kraj: poslanec Jan Bureš (ODS)
Pardubický kraj: ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL)
Olomoucký kraj: ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Královehradecký kraj: předseda školského výboru Matěj Ondřej Havel (TOP 09)
Ústecký kraj: poslanec Michal Kučera (TOP 09)
V Plzeňském kraji, ve kterém se hraje „jen“ o 11 poslanců vede kandidátku ministr kultury Martin Baxa (ODS), dvojkou pak je ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09). Třetí místo obsadil starosta města Klatovy Rudolf Salvetr (ODS), čtvrté místo místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Miloš Nový (TOP 09).
Šéf lidovců Marek Výborný vede kandidátku v Pardubickém kraji, na druhém, respektive třetím místě jsou pak poslanci Karel Haas a Radim Jirout (oba ODS). Bývalý šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka je pak lídrem v Olomouckém kraji. Druhé a třetí místo opět obsadili představitelé ODS – Petr Sokol a Martin Major. Na zajímavém druhém místě na Vysočině za lídryní a místopředsedkyní ODS Evou Decroix je vedoucí analytického oddělení MPSV Benjamin Činčila narozený v roce 1996. Tím nicméně výčet osob mladších třiceti let na vyšších místech kandidátek končí.
Koalice Spolu je v průzkumech dlouhodobě na druhém místě s výrazným odstupem na první hnutí ANO. Její představitelé však neochvějně tvrdí, že chtějí ve volbách ANO porazit, a to nejen ve smyslu, že sestaví vládu, ale také nominálně, tedy že získají více hlasů ve volbách (více jsme o představě politiků Spolu, jak Andreje Babiše ve volbách porazit, psali zde).
Politolog Roman Chytilek z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně pro Echo24 už dříve řekl, že regionálních překvapení budeme asi ušetřeni, protože z toho, co je zatím známo, to jednoznačně vypadá, že strany cementují své kandidátky prověřenými matadory, zatímco pro nové výrazné tváře bude cesta do parlamentu velmi trnitá.
„Symptomatické v tomto ohledu je, pokud například Spolu přiznaně staví kandidátky tak, aby se v nich eliminoval vliv preferenčního hlasování, nebo ANO prezentuje kandidaturu Adama Vojtěcha jako ‚posilu z NHL‘. Dokonce i u nových stran, jako Motoristé, se uvažuje jako o čelných kandidátech i o řadě vysloužilých politiků. Takto extrémně slabá obměna elit byla typická pro první republiku,“ uvedl Chytilek.
„Z hlediska kvality demokracie to jistě není věc, které bychom měli tleskat a z hlediska volebního úspěchu stran je dobrovolné vzdání se hlasů navíc, které by straně přinesly nové populární osobnosti, úplně zcestná strategie, ukazující, že strany začínají dovnitř fungovat jako kartel, který se i rozumné obměně politických elit aktivně brání. To, že za tohoto stavu se pravděpodobně výrazné osobnosti do voleb nehrnou, není pak polehčující, ale přitěžující okolnost,“ dodal politolog.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.