„Nepřejeli byste traktorem, natož na kole“, kritizuje dotace na cyklostezku Zdechovský
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Závěrečná zpráva z květnové mise europoslanců na Slovensku upozorňuje na systémové selhání kontrolních mechanismů, podezření na rozsáhlé zneužívání dotací a na alarmující míru korupce. Uvedl to český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (EPP), který misi vedl. Uvedl, že shromáždil více než 300 podmětů pro evropské úřady. Závěrečnou zprávu představil Zdechovský v úterý ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). Mise na Slovensku se zaměřila na nakládání s prostředky z fondů Evropské unie.
"Závěrečná zpráva jasně ukazuje, že na Slovensku selhává nejen kontrola, ale i důvěra v systém. Komise mi potvrdila, že se chce těmito závažnými podezřeními vážně zabývat. Na podzim očekáváme slyšení s jejími zástupci," uvedl Zdechovský. Tvrdí, že shromáždil více než 300 podnětů od slovenských občanů, whistleblowerů i zástupců veřejných institucí. Tyto podklady předal Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) i auditorům Evropské komise.
"Setkali jsme se nejen s administrativními selháními, ale také s politicky nepřátelským prostředím vůči jakékoli formě kontroly, občanské společnosti i médiím," uvedl Zdechovský. "Zpráva, kterou jsme připravili, je kritičtější, než je obvyklé - ale bohužel zcela oprávněně," dodal.
Zdechovský uvedl i příklad nově vybudované cyklostezky mezi Tatranskou Lomnicí a Tatranskou Kotlinou. Skoro 9 kilometrů dlouhá stavba stála 1,8 milionu eur, z toho z evropských fondů šlo 1,4 milionu eur. Město Vysoké Tatry však po dokončení stavby zadalo odborný posudek. Protože podle názoru města stezka nesplňovala podmínky smlouvy, zadalo si odborný posudek. Ten odhalil při provedení několika sond, že čtyři z pěti provedených sond nesplňuje smluvní parametry.
"Když se kouknete na kameny, které na ni byly použity, tak ty byste nepřejeli ani traktorem, natož na kole," uvedl Zdechovský. Dodal, že město Vysoké Tatry podalo trestní oznámení kvůli podvodu s evropskými dotacemi.
Podvod č. 2: Cyklostezka za 1,8 milionu eur? Spíš štěrková past na turisty. Podle mnohých také dost nebezpečná. Znalkyně konstatovala, že jde o jasné porušení podmínek a cena neodpovídá výsledné práci. Město Vysoké Tatry proto podalo minulý měsíc trestní oznámení. pic.twitter.com/0xDrqcNLI6
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) July 13, 2025
Zdechovský rovněž vyzval eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena, aby se začal zabývat fungováním slovenské zemědělské platební agentury (PPA), kde podle svědectví bývalého kontrolora mělo docházet ke korupci při schvalování dotací. Tato zjištění jsou rovněž součástí úterní prezentované zprávy, která by měla podnítit další vyšetřování na evropské úrovni.
Delegace podle Zdechovského čelila sledování a zastrašování ze strany slovenských bezpečnostních služeb. Slovenští vládní politici uvedenou misi kritizovali a na Zdechovského opakovaně slovně útočili. Podle slovenského ministra zemědělství Richarda Takáče si europoslanec buduje kariéru na očerňování Slovenska. Zdechovský následně zaslal dopis šéfce Evropského parlamentu Robertě Metsolaové, která se ho zastala a uvedla, že útoky na europoslance jsou nepřijatelné a nelze je ospravedlnit.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.