Průzkum: Stále více Čechů žije od výplaty k výplatě. Navzdory růstu mezd. „To není dobrý signál“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čechům zbývá z výplaty více peněz než třeba Polákům, Maďarům či lidem z pobaltských států, ve spoření ale vedou Poláci. V Česku ale přibývá lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě, vyplývá z výsledků mezinárodního průzkumu, který pro společnost Provident Financial provedla agentura Kantar v sedmi zemích Evropy. To není dobrý signál, říkají ekonomové.
Necelá polovina Čechů si odkládá každý měsíc nějakou část výplaty stranou. V pravidelném spoření nás letos přeskočili pouze Poláci (56 %). Češi však mají ke spoření zdaleka největší potenciál, až 52 % z nás zůstane každý měsíc po odečtení základních výdajů minimálně pětina příjmu. Následují Poláci (35 %) a např. Maďaři jsou v průzkumu až na chvostu s 23 %. Přibývá ale Čechů, kteří si za posledních 12 měsíců nebyli schopni dávat stranou žádnou částku, v letošní roce je to až 22 %.
Poměr Čechů, kterým každý měsíc po odečtení všech výdajů zůstane alespoň pětina příjmu, se v čase příliš nemění. V letošním roce však výrazněji přibylo těch, kteří žijí od výplaty k výplatě (z 6,9 % v roce 2024 na 9 % v roce 2025). Ve srovnání s ostatními evropskými státy, kde tento průzkum probíhal, je na tom Česká republika stále výrazně lépe. Celou výplatu spolknou měsíční výdaje 27 % Maďarů, čtvrtině Estonců a Lotyšů, 22 % Litevců, necelé pětině Rumunů a 12 % Poláků.
V České republice se daleko lépe daří šetřit mužům než ženám. 59 % mužů má na konci měsíce k dispozici alespoň 20 % platu, stejná částka zbývá jenom 45 % žen. V mezinárodním srovnání Češi vychází v ohledu příležitostí vytvářet finanční rezervu vůbec nejlépe. Každému druhému Čechovi zůstane alespoň pětina příjmu každý měsíc. V Polsku je to 35 %, v Estonsku a Lotyšsku třetině obyvatel, a v Maďarsku 23 %.
Pravidelně spoří každý druhý Čech
Vyšší zůstatek podle analytiků společnosti Provident Financial celkem přirozeně Čechům otevírá možnosti více a pravidelněji spořit. Každý druhý Čech si dává měsíčně nějakou částku stranou, meziročně se tato situace o něco zhoršila, v loňském roce se jednalo o 54,5 %, letos o 49 %. Výrazněji vzrostl počet Čechů, kteří za posledních 12 měsíců neušetřili vůbec nic (16,6 % v roce 2024, 22 % v roce 2025).
Poláci jsou lídry spoření, naopak Rumuni, Maďaři a Lotyši jsou na tom nejhůře, pravidelně spoří pouze třetina z nich. Nejen u nás, ale i v Polsku došlo k poklesu počtu spořících lidí o 5 procentních bodů. „Meziroční pokles počtu lidí, kteří si v uplynulém roce pravidelně spořili, podle našich odhadů přímo souvisí s nárůstem počtu těch, kteří žijí od výplaty k výplatě. Loňský vývoj inflace, a především stále vysoké ceny potravin znemožnily slabší ekonomické skupině obyvatel ušetřit, přestože mzdy obecně spíše rostly a nezaměstnanost byla stabilní. Schopnost tvořit rezervu pro případné krizové situace se u nejohroženějších skupin domácností spíše zhoršuje, což není dobrý signál,“ okomentoval výsledky průzkumu v ekonomickém kontextu hlavní analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek.
Snaha vytvořit co největší finanční polštář se podle analytiků u Čechů promítá i do dlouhodobých finančních cílů. Tím je pro téměř polovinu respondentů právě vytvoření rezervy pro případ krize. Oproti loňskému roku roste počet lidí, pro které je prioritou splatit své finanční závazky. V loňském roce to byla pětina, v letošním průzkumu se k tomuto finančnímu cíli přiznala čtvrtina. Před rokem bylo pro Čechy důležitější šetřit na finanční zajištění v penzi. Letos se tento cíl posunul z druhého místa na třetí nejdůležitější příčku.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.