Raketa, nebo dron? S nejmodernější ukrajinskou zbraní odplaty možná pomohli Češi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Ukrajinci před pár dny poprvé nasadili v boji nový „raketový dron“ Paljanycja. Podle Zelenského jde o zbraň nové třídy, které Rusové nebudou moci přijít na jméno. Moc toho o ní zatím nevíme. Má proudový motor, může využívat umělou inteligenci a byla patrně vyvinuta k ničení odolných cílů na vzdálenost až 700 kilometrů. Jedna věc je pak zajímavá především z českého pohledu, brzy se totiž objevila spekulace, že pohonné jednotky do Paljanycjy dodala česká firma. PBS Velká Bíteš skutečně motory na Ukrajinu dodává, na jakých projektech konkrétně s Ukrajinci spolupracuje, však nechce logicky z bezpečnostních důvodů upřesňovat.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti Dne nezávislosti na konci srpna informoval o úspěšném nasazení zbraně nové kategorie, která nese název Paljanycja. Jde o něco mezi dronem a raketou s plochou dráhou letu. Paljanycja Kyjevu podle Zelenského umožní zasáhnout území hlouběji v Rusku, aniž by musel žádat své spojence o povolení použít střely dodané Západem. Zařízení s dosahem 700 kilometrů by bez problémů zasáhlo i Moskvu.
Tajemná zbraň právem vyvolala velký zájem. Pikantní je i to, že ukrajinští vojáci slovo „Paljanycja“ údajně využívali mimo jiné k identifikaci ruských vojáků, kteří se vydávali za Ukrajince. Rodilí Rusové ho prý neumí správně vyslovit, i když se o to snaží. „Víme, že pro Rusko bude velmi obtížné dokonce i vyslovit, co přesně je zasáhlo,“ uvedl k tomu Zelenskyj. První použití nové zbraně je spojováno s útokem ve Voroněžské oblasti, kde byl zasažen sklad munice. Kyjev to však nikdy přímo nepotvrdil.
Přesnou technickou specifikaci zatím neznáme. Víme jen, že střela má štíhlé válcové tělo a proudový motor. „Podle konstrukce je to střela s plochou dráhou letu podobná třeba Tomahawku nebo ukrajinskému Neptunu. Nicméně hranice mezi střelou s plochou dráhou letu a sebevražedným dronem není úplně jasná,“ vysvětluje expert na vojenskou techniku Lukáš Visingr. Dodává, že drony jsou většinou autonomnější a mají pokročilejší systém navádění.
„Pokud to tedy Ukrajinci vydávají za raketový dron, jedno z možných vysvětlení je, že Paljanycja může mít opravdu vyspělý, autonomní naváděcí systém, pravděpodobně s využitím umělé inteligence. Když vidíme útoky na ropné rafinerie a podobně, tak už víme, že to Ukrajinci zvládají. Paljanycja může mít něco podobného,“ vysvětluje Visingr.
Střela bude s největší pravděpodobností optimalizovaná k ničení odolných bodových cílů a ponese průraznou hlavici schopnou proniknout do objektů, jako jsou velitelské bunkry, elektrárny nebo ropné rafinerie.
3. How big is Palianytsia? If it uses an AI-PBS-350 turbojet engine, which is a joint project between PBS (Czech Republic) and Ivchenko-Progress (Ukraine), then the size is easily estimated. This engine weighs 51 kg with a maximum thrust of 3,400 N. pic.twitter.com/gn7awqgl8E
— DanielR (@DanielR33187703) August 30, 2024
Už na začátku roku se objevily fotografie dronu s odhazovacím podvozkem, který Paljanycju nápadně připomíná. Ve skutečnosti ale mohlo jít o něco úplně jiného. Několik dní po Zelenského oznámení začali různí zasvěcení jedinci z dostupných indicií skládat podobu nové zbraně. Mezitím se objevila i informace naznačující, že Paljanycju pohání proudové motory vyrobené strojírnami PBS Velká Bíteš. Firma má nejen v oblasti letectví světové renomé. Konkrétně má jít o motory AI-PBS-350. Vše je zatím v rovině spekulací, podle odborníka se ale použití českých jednotek nabízí jako „velmi pravděpodobná možnost“.
Ředitel PBS Petr Kádner letos v lednu bez bližších podrobností potvrdil, že firma získala velkou zakázku na dodávky motorů pro střely s plochou dráhou letu pro ukrajinskou armádu. Mluvil tehdy o motorech pro Paljanycju? Strojírny to nevyvrací, ale ani nepotvrzují.
„Naše motory jsou uplatněny v některých aplikacích, které využívá nebo v blízké budoucnosti bude využívat Ukrajina. Jsme rádi, že můžeme i touto formou pomoci našim ukrajinským partnerům,“ odpověděla deníku Echo24 marketingová ředitelka PBS GROUP Monika Hrubalová. „Jak jsou naše motory na Ukrajině konkrétně využívány, pro koho, nebo informace o jejich nasazení nemůžeme z bezpečnostních důvodů sdělovat,“ dodává Hrubalová.