To máš z toho sezení u počítače. Komunikace Foltýnova odboru opět budí rozpaky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tým vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna budí opakovaně rozruch. Paradoxně za to může způsob komunikace, kterým se odbor prezentuje. Stejně tak tomu je i u posledních „komunikačních karet“, které odbor sdílel na sociálních sítích. Ty naznačují, že za radikalizací mladých lidí stojí hraní počítačových her, či se vyjadřují k nedávnému blackoutu, jehož příčiny doposud vyvolávají debaty a čekají se týdny dalšího vyšetřování. Způsob prezentace témat opět vzbudil debaty na sociálních sítích.
„V dnešní době se online dá dělat téměř vše. Nakupovat, bavit se, pracovat, setkávat se… a bohužel se i radikalizovat,“ popisuje jeden z posledních příspěvků na sociálních sítích odboru strategické komunikace. Příspěvky reagují například na situaci, kdy na konci června letošního roku čeští policisté ve spolupráci s kontrarozvědkou a zahraničními partnery zadrželi skupinu pěti mladých lidí, kteří podle nich na sociálních sítích propagovali Islámský stát a další teroristické organizace a šířili nenávist vůči LGBT+ komunitě, Židům a jiným menšinám.
(1/2)
— stratkom_cz (@Stratkom_CZ) July 7, 2025
V dnešní době se online dá dělat téměř vše.
Nakupovat, bavit se, pracovat, setkávat se...a bohužel se i radikalizovat. pic.twitter.com/8RL3Pz8RLc
Bylo jim kolem 18 let, některým ještě ani 15. Dva mladíci se podle policie pokusili loni v lednu v Brně pomocí improvizovaného zařízení zapálit synagogu. Úřady však v této souvislosti mluvily zejména o radikalizaci na sociálních sítích, tu sice odbor strategické komunikace zmiňuje, příspěvku však dominuje motiv hraní online her. „Od online střílečky k nenávisti?“ ptá se úvodní obrázek materiálu.
To vzbudilo mezi řadou uživatelů sociálních sítí kritiku, podle které je otázka radikalizaci lidí hraním počítačových her dávno vyvrácená či že jde o zbytečně zjednodušující informace. „Tohle je uchopení opravdového problému (online prostor jako místo pro rekrutování, radikalizaci, komunikaci), ale naprosto, naprosto špatným způsobem a s vypíchnutím špatných příkladů,“ kritizuje příspěvek například herní novinář Aleš Smutný.
Odbor strategické komunikace funguje od roku 2024 a za tu dobu vzbudil řadu kontroverzí či kritiky směrem od opozičních stran. Hnutí ANO na jaře uvedlo, že by v případě nástupu k moci zrušilo post a tým vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna. Řekl to místopředseda hnutí Karel Havlíček v rozhovoru se serverem Seznam Zprávy. Následně doplnil, že Foltýnův tým se chová jako „aktivistická neziskovka“, nikoliv jako komunikační útvar úřadu vlády. Havlíček kritizoval mimo jiné komunikační karty, které dříve rozeslal odbor strategické komunikace státu poslancům.
Bývalého náčelníka Vojenské policie Foltýna jmenovala vláda do funkce koordinátora strategické komunikace loni v květnu. Koncem roku pak úřad vlády informoval, že ve funkci bude pokračovat i v letošním roce, původně mělo jeho odvelení do funkce trvat šest měsíců.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.