Duka se v Nitře omluvil Slovákům za Čechy, kteří je poučují o demokracii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup, v sobotu v kázání na cyrilo-metodějské pouti v Nitře na západním Slovensku prosil Slováky o odpuštění za Čechy, kteří je poučují o demokracii a svobodě. Uvedla to slovenská média. Poutě se zúčastnily stovky věřících, Duka celebroval slavnostní mši a v úvodu hovořil slovensky.
Mši v Nitře měl podle deníku Sme původně celebrovat kardinál Robert Prevost, ale z plánu sešlo poté, co byl v květnu zvolen papežem Lvem XIV.
Duka připomenul i historické napětí mezi Slováky a Čechy, hlavně protesty proti pražské vládě během poutě v roce 1933. "Historie se, bohužel, znepokojivě opakuje," řekl podle serveru Štandard a omluvil se Slovákům za ty Čechy, kteří je v současnosti chtějí poučovat o demokracii a svobodě. "Zapomněli, že demokracie, jak hovořil (první československý prezident Tomáš Garrigue) Masaryk, předpokládá úctu, zbožnost a toleranci. Takže odpusťte," omluvil se kardinál podle portálu.
Kardinál se podle Sme obrátil na věřící "s pokornou prosbou o odpuštění za ty pány, kteří mají pocit, že vás mohou poučovat o demokracii a svobodě".
V kázání Duka uvedl, že mise věrozvěstů se opírá o tři pilíře: o víru, která není jen tradicí, ale i poselstvím pravdy o Bohu Stvořiteli a člověku stvořeném na boží obraz - muži a ženě. "Není tu potřebné diskutovat o tom, že kdo má víc či méně práv. Rovnost znamená svobodu a odpovědnost za muže i ženu. Právě víra, která je spjatá s poznáním, vytváří to, co nazýváme křesťanskou civilizací," citoval kardinálova slova Štandard.
Za druhý pilíř označil liturgii jako zviditelnění Kristova díla a jako třetí pilíř pak dimenzi státnosti, protože svátek svatých Cyrila a Metoděje není jen církevní, ale i státní. Vyzdvihl význam věrozvěstů při formování základů státnosti ve střední Evropě. "Jejich cesta do Říma udělala z našich zemí papežské léno a prostor, kde se vyrovnávala moc mezi Západem a Východem," řekl kardinál podle portálu.
V Nitře byl i slovenský prezident Peter Pellegrini. "Semkněme se a ukažme, že i my dokážeme pro Slovensko udělat tolik, jak to dokázali Cyril a Metoděj. Je důležité, abychom přemýšleli, jak posuneme naši zemi dopředu tak, jako oni v minulosti," uvedl. "Přestaňme se mezi sebou hádat, přestaňme se nenávidět, přestaňme mezi sebou dál stavět velké zdi v naší společnosti, ale pokusme se semknout," apeloval.
Oslavy svátku slovanských věrozvěstů se dnes konají i v Bratislavě na hradě Devín. Vyvrcholit mají večer projevy nejvyšších ústavních činitelů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.