Šaroch znovu ve hře. Musí vypořádat Zemanovy pokyny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi se vrací na stůl spis ke kauze Čapí hnízdo spolu s pokyny nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jak dále postupovat. Zeman jeho rozhodnutí zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a někdejší členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové zrušil a dokonce označil za nezákonné a předčasné. Co bude nyní Šaroch dělat?
Podle mluvčího Městského státního zastupitelství (MSZ) v Praze Aleše Cimbaly se Šaroch s obsahem Zemanových pokynů teprve seznámí. Už v průběhu středy oznámil, že pražské městské státní zastupitelství částečné zrušení svého usnesení respektuje.
Zeman Šarochovi vytýká nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné i nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy.
Šaroch bude také řešit otázku, zda znovu žádat Poslaneckou sněmovnu kvůli poslanecké imunitě o Babišovo vydání. Mluvčí MSZ Cimbala to ve středu nechtěl komentovat.
„Co bude obsahem pokynů nejvyššího státního zástupce, jaké uložil úkony a postup dozorovému státnímu zástupci, s tím se státní zástupce teprve seznámí. A bude se zabývat otázkou, zda je pro splnění těchto pokynů na místě znova požádat sněmovnu o vydání, nebo minulé vydání postačí,“ řekl Cimbala deníku Echo24.
I podle Pavla Zemana si musí otázku, zda znovu žádat sněmovnu o Babišovo vydání, vyřešit příslušný státní zástupce Jaroslav Šaroch.
Co se případného vydávání týče, jde tak trochu o bezprecedentní situaci. Ani samotní poslanci se v tom neshodují. Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) míní, že případ není nový a sněmovna už v tomto volebním období o vydání rozhodla. Členka imunitního výboru Helena Válková (ANO) se spíše kloní k tomu, že sněmovna bude muset hlasovat znovu.
MSZ slibuje i na dále o případu informovat
Podle Cimbaly se případ dotace pro farmu vrací do vyšetřování, tedy do neveřejného přípravného řízení. Slibuje ale o vývoji v kauze informovat. „Určitě budeme držet minimálně tu linii informování, kterou jsme drželi dosud, lhůty ve věci či změnu procesního stavu oznámíme,“ uvedl mluvčí.
Zatím se o žádné lhůtě pro státního zástupce Šarocha, v níž by měl Zemanovy pokyny vypořádat, nehovoří.
Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka sdělil, že věří tomu, že se nakonec prokáže, že se vše odehrálo podle zákona. Vinu dlouhodobě odmítá a kauzu za účelovou označuje sám premiér.