Volyňský masakr

Morawiecki: Polsko se dopátrá pravdy o volyňském masakru

Volyňský masakr
Morawiecki: Polsko se dopátrá pravdy o volyňském masakru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Polsko se dopátrá pravdy kolem volyňského masakru, při němž před 75 lety zahynuly počínáním ukrajinských nacionalistů tisíce Poláků. Prohlásil to ve Varšavě polský premiér Mateusz Morawiecki během pietní akce na památku obětí krveprolití z 11. července 1943. Polsko patří k hlavním partnerům Ukrajiny ve snaze o vstup do EU, připomínka masakru však podle polských médií v poslední době vztah obou zemí komplikuje.

„Zavazuji se na tomto místě, že nenajdu klid, dokud nebude vyjasněna celá pravda a každý z těch krutě zavražděných lidí nebude vzpomenut,“ řekl podle agentury PAP Morawiecki.

Před 75 lety vyvrcholily takzvanou krvavou nedělí masakry na Volyni, kdy ukrajinské nacionalistické jednotky při koordinovaném útoku na 150 polských vsí přes 10 tisíc lidí. Podle polských historiků byla celková bilance zločinů páchaných ukrajinskými nacionalisty v letech 1942 až 1945 zhruba desetkrát vyšší, když zemřelo celkem na 100 tisíc Poláků. Na Volyni umírali v téže době rovněž Češi – 13. července 1943 vybily nacistické jednotky téměř veškeré obyvatele obce Český Malín, zemřelo celkem 374 tamních českých přistěhovalců.

Polsko se dlouhodobě staví k volyňským událostem jako k dějinné křivdě, v posledních letech však za vlády konzervativní nacionalistické strany Právo a spravedlnost svůj postoj vyostřilo. Předloni schválil polský parlament usnesení označující volyňské vraždění za genocidu.

Kyjev tento výklad odmítá a ukrajinští historici připomínají masakry civilistů při akcích polské Zemské armády označovaných za odvety proti ukrajinským vsím, při kterých podle odhadů zahynulo až 20 tisíc Ukrajinců.

Neshody mezi oběma zeměmi se projevily i během nedělní cesty polského prezidenta Andrzeje Dudy na západ Ukrajiny, kde uctil oběti masakru. Jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko se k pietě nepřipojil, naopak zamířil na jihovýchod Polska, kde připomněl Ukrajince zabité Poláky a vyzval k vzájemnému odpuštění.

„Žádný takový zločin by neměl být přecházen mlčením nebo zapomenut, neměl by zůstat bez morálního odsudku, proto si připomínáme Národní den památky obětí genocidy ukrajinských nacionalistů proti Polákům,“ vzkázal podle PAP Duda v dopise přečteném během dnešní piety ve Varšavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nord Stream 2 je hybridní zbraní Moskvy, tvrdí polský premiér Morawiecki

,

11. července 2018