Na Istanbulskou úmluvu jsme příliš spěchali, míní Fiala. Ministr Dvořák mluví o mezinárodní ostudě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Větší šanci na přijetí by měla Istanbulská úmluva proti násilí na ženách a domácímu násilí po širší debatě, soudí premiér a předseda ODS Petr Fiala. V rozhovoru pro server Blesk uvedl, že někteří koaliční partneři podle něj na ratifikaci spěchali. Senát ve čtvrtek večer těsnou většinou úmluvu neschválil. K přijetí chyběly dva hlasy. Lidovci v drtivé většině hlasovali proti, pro byla většina Starostů a Pirátů, občanští demokraté byli rozděleni. Po hlasování uvedli například senátoři za Piráti, že konkrétní kroky z úmluvy vyplývající se budou snažit prosadit i nadále. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková uvedla, že se úmluvou bude muset zabývat budoucí parlamentu.
„Příběh ukazuje, co se mi ne vždy daří kolegům sdělovat, že někdy je lepší nechat si víc času, být trpělivý, vést veřejnou a politickou debatu a pak teprve přistoupit ke schvalování. Pak se třeba ukáže že sousta argumentů odpůrců nebyla tak závažná a věci se dají prosadit. Hlavně u eticko-ideových otázek,“ uvedl Fiala. Dodal, že patřil k těm, kteří na schvalování nechtěli spěchat. „Některé strany z koalice měly pocit, že to máme pustit, Senát to neschválil, a to je ten výsledek,“ konstatoval s tím, že s ohledem na deklaratorní charakter materiálu nebude mít neschválení úmluvy praktický dopad.
Podle premiéra české právo jednotlivé prvky úmluvy obsahuje, dokument tak míří na jiné země, míní. K tomu vláda v této otázce nesedí se založenýma rukama, připravuje novou definici znásilnění, uvedl. „Zákonodárci, co nehlasovali pro Istanbulskou smlouvu, neschvalují násilí na ženách, spíš z určitých debat jim vadí jazyk a podobné věci,“ uvedl.
Schůzi Senátu navštívil i prezident Petr Pavel. A poprvé v Senátu vyčkal výsledku hlasování, za což mu předseda Senátu Miloš Vystrčil poděkoval. „Úmluvu o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí jsme měli ratifikovat už dávno. Jsme jedním z posledních států Evropy, který se k ní dosud nezavázal a není žádný skutečný důvod, proč to dále odkládat. Doufám, že souhlas Senátu bude jedním z posledních kroků,“ uvedl Pavel.
Do debaty před hlasováním se zapojil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Debata by podle ministra neměla vést k tomu, že „muži automaticky jsou vždy jenom násilníci a úkolem státu je tlumit jejich moc nad ženami“. Odpůrci úmluvy by podle ministra neměli být vnímání jako někdo, kdo souhlasí s násilím na ženách jako nějaký „maskulinní macho“.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) označil rozhodnutí Senátu za „mezinárodní ostudu“. Z Istanbulské úmluvy se podle ministra udělal strašák „tradičních“ českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. „Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a dívkám velmi špatný signál, že nepovažujeme za potřebné chránit oběti domácího násilí,“ dodal.
Bohužel Istanbulská úmluva neprošla Senátem. Mrzí mě, že se u nás z Istanbulské úmluvy udělal strašák „tradičních“ českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. Je to mezinárodní ostuda. Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a…
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) January 24, 2024
O souhlasu s úmluvou, která vyvolává spory mezi liberální a konzervativní částí společnosti, měla rozhodovat také Sněmovna, s ohledem na postoj Senátu už dokument zřejmě projednávat nebude. S ratifikací mezinárodních smluv musí vyjádřit souhlas obě komory parlamentu. Hlasování v Poslanecké sněmovně, kde je dokument momentálně ve výborech, by tak bylo nadbytečné. Česko bude patřit mezi menšinu zemí, které takzvanou Istanbulskou úmluvu sice podepsaly, ale neratifikovaly. Turecko, kde byla úmluva představena, od ní po ratifikaci odstoupilo.
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové bude třeba usilovat o schválení znovu. „Pokud by se to nepovedlo, tak to bude úkol, který bude muset řešit další vláda, další sněmovna znovu,“ uvedla krátce před senátní debatou.
Po hlasování se dlouze vyjádřila na sociální síti X. „Tento vzkaz bude osobní. Včera jsem v Senátu seděla do poslední vteřiny hlasování. Chtěla jsem být tak blízko, abych mohla vidět do očí lidem, kteří mají tu obrovskou moc, že za pár hodin rozhodnou o tom, jestli se naše republika víc jak 30 let od pádu totality vůči násilí jasně vymezí anebo nikoliv,“ uvedla v delším příspěvku.
½ Tento vzkaz bude osobní. Včera jsem v Senátu seděla do poslední vteřiny hlasování. Chtěla jsem být tak blízko, abych mohla vidět do očí lidem, kteří mají tu obrovskou moc, že za pár hodin rozhodnou o tom, jestli se naše republika víc jak 30 let od pádu totality vůči násilí…
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) January 25, 2024
Podobně se k výsledku hlasování vyjádřili senátoři Pirátů. „Senát bohužel zamítl přijetí Istanbulské úmluvy. „Naši senátoři se za ni rvali, a chtěli jsme bojovat i my, ve sněmovně, k tomu už ale bohužel nedojde. Je to zklamání a mezinárodní ostuda. Svět ale nekončí. Úmluva nám dává návod, jak násilí efektivně potírat. A za Piráty se budeme ze všech sil snažit, abychom tyto konkrétní kroky prosadili i tak,” uvedla senátorka Klára Kocmanová.
čtk,