Tag: Martin Kuba

Články k tagu

Kuba posiluje. Oživí i starý lidovecký plán nebo celé lidovce?

Mezi hádkami o veřejnoprávní média nebo stále se táhnoucími politickými bitvami o to, zda prezident Petr Pavel poletí v červenci do Ankary aspoň na večeři, ta zpráva pár dní zpět působila marginálně. Ale do budoucna může být dost zajímavá. Jak říkali Lenin, Jára Cirman nebo naposledy teď 1. května nezvykle viditelní příznivci krajní levice – naštěstí tím zase mají na dalších 365 dní vystaráno – z jiskry (někdy) vzejde plamen.

Starostka Berouna Chalupová odchází z ODS. „Přestala být pravicovou stranou“

Starostka Berouna Soňa Chalupová opouští ODS, podle ní přestala být pravicovou stranou. Spolu s ní odcházejí i další členové místního sdružení v Berouně. Na dosavadní koalici na berounské radnici to nebude mít žádný vliv, řekla Chalupová. Ve dvacetitisícovém městě vládnou Nezávislí Berouňáci s ODS a hnutím ANO. Dohromady mají těsnou většinu 11 z 21 hlasů. Ze strany, v níž strávila 34 let, Chalupová odchází k dnešnímu dni. „ODS přestala být pravicovou stranou, za kterou jsem se prala a bojovala od začátků od jejího založení,“ uvedla.

Nejdřív marketing, pak program

V souboji o předsednický post skomírajících opozičních lidovců neměl jihomoravský hejtman Jan Grolich vyzývatele. Na víkendovém stranickém sjezdu v Ostravě oslovil přes 85 procent delegátů a vyhlásil ambici sestavit s KDU-ČSL příští vládu. Odkud bere toto sebevědomí a proč dosud nepředstavil ani náznak programu? Nejen o tom je řeč v rozhovoru, který Grolich poskytl Týdeníku Echo po skončení sjezdu.

Kubovo Naše Česko může být ANO 2.0

Martin Kuba zvolil taktiku, která je v jistém smyslu průkopnická: svoje hnutí s celostátními ambicemi začal propagovat skoro celé čtyři roky před podzimem 2029, na který připadá řádný termín příštích sněmovních voleb. Připraví se tak o faktor novosti, na který v minulosti vsadily TOP 09 nebo Věci veřejné. Míá dost času postavit regionální struktury hnutí, zlanařit zajímavé tváře, projít komunálními a krajskými volbami. A hlavně si dál budovat image toho akceschopného muže, co v něčem připomíná Andreje Babiše.

Průzkum: Volby by znovu vyhrálo ANO. Kuba dorovnal Motoristy

Pokud by se volby konaly nyní, dostali by se Motoristé těsně pod pět procent hlasů nutných pro zisk poslaneckých křesel. Stejný podíl hlasů jako Motoristé by mělo nové hnutí Naše Česko v čele s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (dříve ODS). Vyplývá to z únorového průzkumu agentury NMS pro server Novinky.cz. Volby by nyní stejně jako původně loni v říjnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhou ODS má stále výrazný, více než dvojnásobný náskok.

Kuba: Naše Česko míří na co nejvíce voličů. Kroky Motoristů či SPD jsou ale pro nás nepředstavitelné

Jihočeský hejtman Martin Kuba představil v úterý své nově vznikající celorepublikové hnutí Naše Česko. Za tři roky chce cílit na premiérskou funkci, ta je ale pro něj prý jen prostředkem. V rozhovoru pro média vysvětloval, proč nechce předem řešit povolební spolupráci, kdy odhalí program a jaké má ambice ve sněmovních volbách, na které cílí. Zároveň nastínil, v čem vidí nynější politickou scénu odlišně než Petr Fiala, bývalý předseda ODS, kterou Kuba loni na podzim opustil.

Kuba představil nové republikové hnutí. Reaguje na únavu lidí z běžné politiky

Jihočeský hejtman Martin Kuba přišel za ovací publika na pódium v prostoru Next Zone na pražském Smíchově v úterý před polednem oznámit svůj nový politický subjekt, který poprvé zmínil loni na podzim, když odešel po více než dvou dekádách od občanských demokratů. Potvrdil, že nejde o regionální záležitost: od jara prý objede celou republiku a bude s občany sobě typickým pragmatickým způsobem řešit ty nejpalčivější problémy země. „O nedostatku bytů už nemohu skoro ani slyšet,“ uvedl s úsměvem Kuba s dovětkem, že politici o problému pořád mluví, ale počet vydaných stavebních povolení se nezrychluje.

Nové hnutí jihočeského hejtmana Kuby se bude jmenovat Naše Česko

Nové politické hnutí jihočeského hejtmana Martina Kuby se bude jmenovat Naše Česko. Ochrannou známku pro tento název si nechal zaregistrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví, Kuba to poté potvrdil i na svém facebooku. Název a logo svého politického hnutí Kuba oficiálně oznámí na tiskové konferenci, která se uskuteční dnes od 11:00 v Praze. "Ano, nové hnutí se bude jmenovat Naše Česko," napsal Kuba, bývalý dlouholetý politik ODS.

Hejtman Kuba získal pro své hnutí prvního senátora, očekávají se další přesuny

ODS opouští senátor za českobudějovický obvod Zbyněk Sýkora. Přidá se k jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi, který připravuje vznik nového hnutí. Senátor se tak stal dalším významným jihočeským politikem, který opouští občanské demokraty. Sýkora svůj odchod odůvodňuje tím, že do politiky vstupoval právě kvůli Kubovi, a ne kvůli ODS. Další jihočeský senátor Tomáš Jirsa (ODS), stejně jako jihočeští poslanci z koalice Spolu ve svých stranách zůstávají. Očekávají se však i další přechody.

Kuba nové hnutí dobře načasoval. Příští rok komunálky a Senát, pak dost času na etablování

Jihočeský hejtman Martin Kuba opouští ODS a zakládá nové politické hnutí. Zatím oficiálně jen pro jižní Čechy, potenciálně by se ale mohl poměrně brzy snažit ovlivňovat celostátní politiku. To už Kuba naznačuje tím, že se snaží „verbovat“ posily z řad senátorů. Kuba vznik svého subjektu dobře načasoval. Za rok ho čekají komunální a senátní volby a pak celé dva roky na případný přerod v celostátní subjekt. Jihočeští poslanci zvolení za Spolu už avizuji, že ve svých stranách zůstanou.

Kuba mi často mluví z duše, říká Hraba. Podle Goláně by mohl hejtman přetáhnout až 10 senátorů

Netuším, jakou má jihočeský hejtman Martin Kuba po konci v ODS s novým hnutím vizi, nezlobil bych se ale, kdyby „Jihočeský kraj sahal až k Průhonicím“. Tak pro Echo24 okomentoval avizovaný vznik nového subjektu hejtmana Kuby senátor Zdeněk Hraba, který je v současné době členem senátorského klubu ODS a TOP 09. Jihočeský poslanec ODS a prachatický starosta Jan Bauer neuvažuje o tom, že by vystoupil ze strany.

Fiala reaguje na odchod Kuby: Nepodílel se na kampani, dalo se to čekat

Jihočeský hejtman Martin Kuba, který odchází z ODS, se nezapojil do kampaně před sněmovními volbami a jeho odchod se tak dal čekat. Uvedl to premiér v demisi a končící šéf ODS Petr Fiala. Vedení strany Kubovi ústy ministra dopravy a kandidáta na předsedu Martina Kupky popřálo hodně štěstí. Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy, kterého Kuba ve svém videu na sítích zkritizoval, ODS odchod jihočeského hejtmana přežije.

Jihočeský hejtman Kuba končí v ODS a zakládá nové hnutí. Strana se podle něj nedá opravit

Jihočeský hejtman Martin Kuba končí v ODS. Spolu s ním stranu opouští také českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Jako důvod uvedl, že ODS se nedá v tuto chvíli opravit. Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí, řekl Kuba ve videu na sociálních sítích. Není podle svých slov přesvědčen, že strana směřuje správným směrem, ve straně není vůle po změně. Dodal, že zůstává jihočeským hejtmanem a chce založit nové hnutí.

Hejtman Kuba nově řeší celorepublikovou politiku. Skrývá se za tím nová strana?

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) přišel s novým projektem SUPER Česko – podcastem, v němž – jak název napovídá – neřeší jen své hájemství, ale celou republiku. Co tímto krokem výrazný politik, který v minulém roce drtivě zvítězil v krajských volbách, sleduje? Ve hře může být více, než jen snaha o křeslo předsedy ODS.

Ke kritice vlády se přidal i hejtman Kuba, „Chovají se jako uražené děti, ODS čeká těžká změna

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) se ostře vymezil vůči postupu vlády premiéra Petra Fialy, svého stranického kolegy. Kritizuje, že kabinet po volbách odmítá znovu poslat návrh státního rozpočtu do sněmovny. Serveru iDnes.cz řekl, že by se i končící vláda měla chovat odpovědně a nikoli jako „uražené děti“. „Volby jsme prostě prohráli. To k politice patří a je korektní to uznat,“ uvedl Kuba. Dodal, že politici ODS by měli ukázat, že cítí odpovědnost za zemi, i když momentálně nejsou u moci.

Kuba, Kupka, nebo snad Lipavský? ODS čeká zásadní diskuse o vlastní budoucnosti

ODS řeší, kdo od ledna převezme stranu po nejdéle sloužícím předsedovi Petru Fialovi. Žádný oficiální kandidát zatím znám není, veřejně se mluví především o místopředsedovi ODS a končícím ministru dopravy Martinu Kupkovi a jihočeském hejtmanovi Martinu Kubovi. Každý z nich by představoval úplně jiný názorový proud. Svou budoucnost zvažuje také končící ministr zahraničí Jan Lipavský, který za ODS v Praze kandidoval jako nestraník a získal v celém Česku druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů.