KOMENTÁŘ Daniela Kaisera

Ano, generál Řehka nedržel ani hubu, ani krok

KOMENTÁŘ Daniela Kaisera
Ano, generál Řehka nedržel ani hubu, ani krok

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Včera sněmovní výbor pro obranu jednomyslně podpořil nominaci Miroslava Hlaváče do čela generálního štábu armády. Při té příležitosti se odehrála zajímavá politická výměna mezi dvěma členy výboru. Zatímco vládní poslanec Jindřich Rajchl generála Hlaváče vyzval, aby politickou komunikaci nechal na ministrovi (jímž je shodou okolností nominant „jeho“ SPD), opoziční Jan Bartošek kontroval, že náčelník generálního štábu má mít na zřeteli především zájmy armády: „Nemyslím si, že je tu od toho, aby držel hubu a krok.“

Bartošek přitom samozřejmě myslel na odcházejícího generála Karla Řehku a jeho veřejné spory s bývalou ministryní obrany Janou Černochovou. Je šťavňatý paradox, že se pořád najde tolik politiků minulého vládního tábora, kteří holdují populárnímu Řehkovi za to, jak vypadával z role, kterou měl zaujímat vůči jejich vládě. Pořád ještě žijeme v demokracii řízené volenými civilisty, kde je podřízenost generálního štábu ministru obrany a vládě něco tak elementárního, že by to měla být nadosobní a nadstranická samozřejmost. Případ Řehka je proto třeba studovat a vzít si z něj, jak se říká, ponaučení.

Ve velkém ta subordinace začala před třemi lety, kdy Řehka na protest proti tomu, že si Černochová osobovala právo zastavit jmenování jednoho plukovníka (pro podezření z korupce), jel za premiérem. Jeden z jeho nápadů, jak spor řešit, byl naprosto šokující: vyvést generální štáb zpoza ministerstva obrany do gesce Úřadu vlády.

Druhý takto výrazný moment přišel zhruba o půl roku později. To zase Řehka v jednom interview vypustil myšlenku plošných, prý jen administrativních odvodů. Ministerstvo obrany se o tomto nápadu dozvědělo těsně před tiskovou konferencí, kde ministryně a náčelník generálního štábu společně vystupovali. Idea znovuzavedení odvodů se od té doby tu a tam vynořuje a celou tu dobu je politicky naprosto výbušná. Mezi její proponenty patří vedle Řehky prezident republiky a někteří radikálnější politici bývalé vlády. Ale třeba tehdejší premiér Fiala generálovi na schůzi vlády vytkl, proč nadhazuje odvody ve chvíli, kdy česká armáda ještě ani zdaleka nevyčerpala potenciál dobrovolníků, kteří směřují do aktivních záloh či na letní vojenské tábory.

Třetím momentem, kdy nebyla udržena huba ani krok, je Řehkova (a – opět – prezidentova) ochota předávat víc zbraní (letadel a tanků) ukrajinské armádě, než byla ochotna i velmi proukrajinská Černochová. Ve strategických věcech či v geopolitických názorech mezi ministryní a náčelníkem generálního štábu rozdíly nepanovaly, a když tohle generál v rámci žehlení vztahů občas veřejně řekl, říkal pravdu. Ale kdyby ty rozdíly měl, má se buď zařídit podle ministra, nebo rezignovat.

Toto pondělí si Řehka na jedné konferenci, a tedy veřejně, posteskl, že válka na Ukrajině dala armádě šanci, kdy byla veřejnost ochotna přijmout všechno možné (čti: masivní zbrojení i ty dobrovolné odvody s možností povinného povolávacího rozkazu). Byly to čtyři roky velkého zmatení rolí. Jestli má republika nějak fungovat, měl by být Řehka v análech české armády zařazen do rubriky Tudy cesta nevede.

 

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.