KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA

Hantapanika

KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA
Hantapanika

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nová pětiletka, nový zabiják, hantavirus. Kolem hantavirů je menší panika, ve srovnání s covidem-19 před šesti lety zatím slabá. Ale v některých detailech jako by se první fáze pandemie 2020 obtiskla do současnosti.

Tehdy na výletní loď Diamond Princess v rané fázi propukla infekce covidu a loď byla na moři uvržena do karantény, a stala se tak nedobrovolně jakousi laboratoří covidu. Tentokrát se výletní loď, na níž řádí neznámý virus, jmenuje MV Hondius a hraje ještě centrálnější roli, jakési místo zrodu nové hrozby. Hantaviry se každý rok na planetě infikuje podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) možná až 100 tisíc lidí, ale lidstvo to dosud neregistrovalo a žilo si vesele dál.

Představa, jak sdílíte jednu loď na širém moři s nositeli viru zabijáka, je látka pro dramatický celovečerní film. Na lodi Diamond Princess ve skutečnosti ze 700 infikovaných pasažérů či příslušníků posádky zemřelo devět. Zásluhou profesora Johna Ioannidise, který čísla z lodi přepočítal podle věkových skupin na obyvatelstvo USA a určil střední hodnotu smrtnosti covidu pod půl procenta, jsme od začátku pandemie měli dobré důvody ke skepsi. Ale o skepsi nebyl zájem, poptávka byla po dramatu. Oproti Ioannidisovi, který se zhruba trefil, WHO na jaře 2020 smrtnost násobně nadhodnotila a dodnes z toho má reputační problém.

Musíme WHO pochválit, že hantapaniku zatím drží při zemi a prohlásila, že loď MV Hondius důvod pro vyhlášení pandemie nepředstavuje. Na druhou stranu generální ředitel WHO Thedros Ghebreyesus jako by se posledních asi deset dní nezabýval ničím jiným než hantaviry. Proč to dělá, je snad ten člověk schopen pracovat jen v kampaních? Existuje domněnka, že to je pokus přimět vlády USA a Argentiny, které z WHO vystoupily, k návratu. Anebo aspoň k tomu, aby je jiné země nenásledovaly.

Třetí podobnost se jmenuje Bill Gates. Před šesti lety podpořila nadace Gatesových farmaceutickou firmu Moderna při vývoji mRNA vakcín, které se právě proti covidu měly dočkat prvního plošného nasazení. O to vývojáři mRNA technologie usilovali už delší dobu, do covidu neúspěšně. Dnes tatáž Moderna pracuje zcela konkrétně na mRNA vakcíně pro... hantaviry.

Tehdy stejně jako dnes je nadace Gatesových největším financiérem WHO, přičemž druhým největším bylo v roce 2025 konsorcium veřejných a soukromých peněz Gavi. V něm opět najdeme Gatese a několik farmaceutických firem. Na všechny strany to čpí střetem zájmů. Důvodem pro podezřívavost je už osoba generálního ředitele WHO Ghebreyesuse. Jak to, že po jeho angažmá ve vybičování celosvětové paniky před šesti lety zůstal na svém místě?

Ta šest let stará zkušenost teď asi zafunguje jako protilátka k hantapanice. Špatně je, že ani masivní zkušenost s covidem a střetem zájmů, kdy hlavní financiéři WHO jsou zainteresováni na vývoji „novátorských“ vakcín, nevedla k zásadním změnám ve WHO. Přijetí nové pandemické úmluvy WHO zabránilo teď naposledy několik afrických vlád, z Evropy už námitky skoro nezaznívají. Když se objeví nový virus, pořád dáváme instinktivně přednost vakcínám před léky. Zatímco lék si člověk vezme, když je mu špatně, vakcínu si nechá píchnout, už když se dostatečně vylekal. Skepse je zdravá i letos.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.