KRATOM: ZAKÁZAT ČI REGULOVAT?

„Agresivita prodejců je neuvěřitelná.“ Babiš a Vojtěch naznačili zpřísnění regulace návykového kratomu

KRATOM: ZAKÁZAT ČI REGULOVAT?
„Agresivita prodejců je neuvěřitelná.“ Babiš a Vojtěch naznačili zpřísnění regulace návykového kratomu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil na odborné konferenci pořádané pod záštitou Úřadu vlády ČR možné další zpřísnění regulace kratomu. To by mohlo spočívat ve zvýšení věkové hranice pro legální nákup z nynějších 18 na 21 let, na kterém se shodla většina účastníků diskuze, dále například v zavedení spotřební daně či zpřísnění pravidel pro specializované prodejny. Někteří přítomní adiktologové ale upozorňovali, že regulace je zpřísnění oproti stavu, který zde panoval do listopadu, kdy začala platit nová úprava, a také, že kratom se k nezletilým dostává zejména z černého trhu, nelicencovaných prodejců, které by měl stát více potírat. Babiš také sdělil, že s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) probere, jak funguje systém prevence na školách, kdy premiér má za to, že na prevenci si v současnosti jenom hrajeme. Premiér soudí, že pro mladé lidi je kratom aktuálně nebezpečnější než alkohol, protože neznají jeho rizika. Debata o zeleném prášku tak již přerostla tuto konkrétní látku a týká se spíše širšího rámce, jak má stát k návykovým látkám přistupovat.

Babiš zopakoval, že nynější regulace podle něj v praxi nefunguje dostatečně. „Nestačí mít pravidla na papíře, musí fungovat v praxi a musí být pro všechny,“ řekl premiér. Kratom je od konce minulého roku v Česku zařazen mezi psychomodulační látky a smí se prodávat pouze dospělým ve specializovaných provozovnách s licencí ministerstva zdravotnictví. Podle Babiše ale stát nad trhem stále nemá dostatečnou kontrolu. Kritizoval například prodejny v centru Prahy nabízející produkty s psychoaktivními látkami turistům. „Ta agresivita těch prodejců je neuvěřitelná,“ uvedl. Dodal, že stát zatím není schopen některé problematické provozovny ani demonstrativně uzavřít kvůli roztříštěným kompetencím úřadů. „My nejsme schopni ani demonstrativně jeden ten obchod zavřít, protože zkrátka nemáme ještě na to papír,“ prohlásil Babiš. Nicméně prodejny u Karlova mostu se právě neřadí mezi ty licencované.

Premiér zároveň naznačil, že jeho pohled na kratom se během posledních měsíců změnil. „Dneska vím, že kratom je špatně,“ řekl. Argumentoval mimo jiné statistikami užívání mezi mladistvými. Podle něj má zkušenost s kratomem téměř pětina dospívajících a ve vyšších ročnících středních škol kolem čtvrtiny studentů. Mladí ho využívají především k zvýšení koncentrace při učení či úlevě od stresu či depresivních stavů. V menších dávkách má nabuzující efekt, ve větších ale dochází naopak k utlumení, které může být v některých případech až fatální. Na semináři byl zmíněn případ mladého člověka, který přestal v noci dýchat v souvislosti s užíváním. Šéf kabinetu zmínil také zdravotní dopady. „Podle podkladů eviduje Česká republika v roce 2025 celkem 17 úmrtí v souvislosti s užíváním kratomu, často v kombinaci s dalšími látkami,“ uvedl Babiš. O tom Echo informovalo již v pondělí v jiném textu.

Velmi kriticky se vůči současné regulaci vymezil šéf Národní protidrogové centrály Policie ČR Jakub Frydrych. Podle něj se Česká republika stala jedinou evropskou zemí, která umožnila legální uvádění kratomu k lidské spotřebě. „My jsme si tady udělali prostředí, ve kterém říkáme, že je to látka, kterou budeme regulovat na roveň alkoholu a tabáku,“ řekl generál Frydrych. Upozornil, že policie původně kratom nevnímala jako zásadní problém, ale od roku 2020 prudce narostl marketing i objem dovozu. Zatímco v roce 2021 prošlo podle celní správy do Česka 31 tun kratomu, loni už téměř 500 tun.

Frydrych na datech dokládal, že regulace nezasáhla černý trh mezi mladistvými. Podle policejních dat z osmi krajů evidují úřady od začátku letošního roku 83 intoxikací spojených s kratomem, z toho ve 62 procentech případů šlo o osoby mladší 18 let. Tři intoxikace byly podle něj fatální. Policejní prezident upozornil i na šíření koncentrovaných a semisyntetických forem kratomu, tedy obohacených, a takzvaných „edibles“, tedy ve formě například gumových medvídků určených k perorálnímu požití. Některé státy EU dle šéfa NPC považují Českou republiku za zdrojovou zemi pro tyto výrobky. Dle generála se hraje „černý Petr“ o to, která země látku dostatečně nezakáže, přičemž v ní pak dojde k drogovému boomu. Oponenti ale namítají, že při zákazu látka nezmizí, ale stát přijde o možnost celou problematiku kontrolovat.

Málo lidí na kontroly?

Frydrych zároveň uvedl, že stát při zavedení nové regulace výrazně podcenil kapacity dozorových orgánů, tedy zejména Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která má nyní vykonávat kontroly prodejen, které nejsou licencované. „SZPI nedostala ani jednoho člověka navíc,“ uvedl šéf protidrogové centrály. Na problém v této věci upozorňoval i premiér Babiš. Podle něj je dohled nad obchody s psychoaktivními produkty roztříštěný mezi více institucí, což komplikuje zásahy proti problematickým provozovnám. Zmínil například Českou obchodní inspekci, která spadá pod ministerstvo zemědělství, které podle něj tato činnost nepřísluší, protože má kontrolovat potraviny. „Co tam budou kontrolovat? Myši?“ tázal se ve středu Babiš. Zástupce SZPI na konferenci, kam se dostavila široká plejáda odborníků z různých odvětví, nebyl. Na konferenci nicméně zaznělo, že od začátku účinnosti provedla inspekce přes sto kontrol.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) označil český model regulace za „experiment“. Podle něj stát legalizoval prodej kratomu bez dostatečných odborných dat o zdravotních dopadech. „Vytvořili jsme nějakou míru legalizace kratomu bez toho, aniž bychom měli jakákoliv data o zdravotních dopadech,“ uvedl. Připomněl, že Státní zdravotní ústav nikdy nestanovil bezpečnou dávku a že obdobně se ke kratomu odmítl vyjádřit i Evropský úřad pro bezpečnost potravin kvůli nedostatku dlouhodobých studií. Vojtěch zároveň kritizoval, že ministerstvo zdravotnictví udělováním licencí podle něj veřejnosti nepřímo signalizuje, že látka není výrazně nebezpečná. „Širší veřejnost si řekne: když to povoluje ministerstvo zdravotnictví, tak to určitě nemá zásadní zdravotní dopady,“ řekl s tím, že takto by to být nemělo. Obává se, že stát vytváří „další frontu závislostí“ vedle alkoholu a tabáku.

Na konferenci zazněly i další názory. Ekonom a analytik Centrum ekonomických a tržních analýz Michael Fanta varoval před úplným zákazem kratomu. Podle něj by zákaz pravděpodobně vedl k posílení černého trhu nebo vzniku nových náhradních látek podobně, jako se to v minulosti stalo u syntetických kanabinoidů typu HHC, což je dle něj důsledek dlouhodobé kriminalizace konopí s vyšším obsahem psychoaktivního THC. Od letoška došlo k dekriminalizaci užívání a pěstování konopí do určitého množství určeného pro osobní potřebu. „Je to dvoumiliardový trh,“ uvedl ekonom na konto kratomu. Podle Fanty regulovaný trh umožňuje alespoň kontrolovat kvalitu výrobků, podmínky prodeje a distribuci. Podle dřívějších odhadů užívá kratom asi 400 000 lidí v ČR.

 

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

28. května 2026