Potíže se srdíčkem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Fotbalová Slavia bude mít na čtyři utkání zavřený stadion, zaplatí desetimilionovou pokutu a sobotní utkání se Spartou bylo z rozhodnutí disciplinární komise kontumováno v její neprospěch. Existuje reálná možnost, že i v důsledku toho přijde o mistrovský titul, který měla před pár dny skoro jistý. Ale to už zajímá jen málokoho. Ostudný konec pražského derby v každém případě z hlediska Slavie představuje „vyvrcholení“ letošního ročníku. Možná víc než to – jakousi seismickou událost ve světě českého fotbalu, která rozdělí čas na před a po. Alespoň tomu odpovídají reakce na ni, především z prostředí samotné Slavie. Taky tomu klubu fandím a občas o tom i píšu. Taky jsem se styděl, taky jsem to viděl – společně s přáteli, fanoušky Sparty, v hospodě, kde měli sparťani jasnou převahu. Když derby dospělo k té trapné pointě, bavili se skvěle. Nedivím se tomu a v tu chvíli ani nešlo tomu vzdorovat, bránit svůj klub. Stejně jako je v posledních dnech těžké vymezovat se proti pronikavým soudům různých čerstvých objevitelů Ameriky, kteří oznamují světu, že fotbal je zábava pro lidi mdlejšího rozumu a zvěrského chování.
Jako člověk přes slova ale chci popsat jedno zmatení pojmů, které k tomu slávistickému debaklu přispělo. Ano, a fandění fotbalu není (a snad ani nebude) nějaká harmonická selanka, v níž se všichni vezmou kolem ramen, zazpívají si spolu, rozdělí si ceny za účast a šťastně se usmívajíce se rozejdou domů. Je a bude v něm něco neodstranitelně kmenového, bez toho by neměl smysl. A pokud v něm někdo – jako například já – vidí někdy strhující, jindy nesnesitelnou metaforu dramatu života, patří k němu i tenhle rozměr tím spíš. Ve Slavii se ale rozjel jakýsi destruktivní samopohyb (mnozí neslávisté si ho všimli dřív než já), odůvodňovaný klubismem, srdcem. Přednedávnem jsem v Týdeníku Echo vyjádřil obavu z toho, že se ze Slavie stává nejsprostší klub české ligy. Asi by se našlo dost lidí, kteří by na to reagovali tím, že to je zvrácený pohled na věc. Dělá něco sprostého právě z toho srdce, které je na člověku přece to nejcennější. A lidi v klubu a jeho publiku mají ve fotbalovém světě to srdce bezkonkurenčně největší, případný výpadek formy, smůlu, nepřízeň okolností dokážou dorovnat bojovností a vůbec emocí. Pro Slavii se stal charakteristický způsob vnímání, na který člověk často naráží i mimo fotbalový svět. Ztotožnění ztráty a možná i záměrného odbourání sebekontroly s citovostí srdcem. Jen ten, kdo se neumí či nechce ovládat, skutečně cítí, jeho srdce skutečně bije, je autentický a tak dále.
Fotbalové utkání je emocionální zážitek, mezi publikem, hráči na hřišti, realizačním týmem na lavičce existuje nějaké emocionální propojení, funguje všemi směry, například i od lavičky, která vyskakuje a řve na soupeře, na rozhodčího, na osud, směrem k tribunám. Nějak se ale došlo k tomu, že emoce – jakákoli – je vždycky správně, čím víc, tím líp. Že neschopnost ovládnout se je dokladem ryzosti srdce, toho našeho srdíčka. Řev, někdy i nenávistný, jako důkaz oddanosti založené na citu. Jenomže schopnost ovládnout se může taky být vyjádřením citu, třeba i hlubšího a trvalejšího, než je nějaký momentální afekt. Je možné ovládat se pro někoho. A taky je možné mezi těmi citovými hnutími zkusit trochu rozlišovat, uvědomit si, že si všechna nejsou rovna, a některá v sobě zkusit potlačit, protože tak člověku velí srdce, ty skutečné city, které chová k druhým, k nějakým svým principům, ke všemu, k čemu se cítí být loajální. Jakousi emoční strategií Slavie bylo nerozlišovat a být na to pyšní, emoce jako emoce, hlavně že je projevená a pořádně nahlas. Dopadlo to podle toho. Je mi to líto.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.