CHAOS V DERBY

Šťastný chce výtržnosti na fotbale řešit s ministrem Metnarem

CHAOS V DERBY
Šťastný chce výtržnosti na fotbale řešit s ministrem Metnarem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) se chce v návaznosti na výtržnosti v závěru sobotního derby mezi Slavií a Spartou setkat s místopředsedou Sněmovny Patrikem Nacherem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem (oba ANO), kteří v minulém volebním období řešili legislativu ohledně bezpečnosti na stadionech. Šťastný mluvil i o zřízení pracovní skupiny. Kabinet podle něj v tuto chvíli věc řešit nebude.

Slavia v závěru sobotního utkání druhého kola prvoligové nadstavby držela výsledek 3:2, který by jí s předstihem zajistil obhajobu titulu. V sedmé minutě nastavení ale vběhli domácí fanoušci na trávník a fotbalisté obou mužstev ihned začali utíkat do kabin. Přesto se slávističtí příznivci střetli s hráči Sparty, někteří doběhli až k protějšímu rohu stadionu a házeli světlice do sektoru hostujících diváků. Utkání se kvůli výtržnostem domácích fanoušků nedohrálo.

„Teď je potřeba vyčkat do rozhodnutí disciplinární komise, aby politici nějakým způsobem nezasahovali do jejich rozhodování,“ řekl dnes Šťastný, který už v neděli označil události na stadionu za nesmírně nešťastné. O bezpečnosti na stadionech a možnosti jejího zlepšení chce jednat s předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Davidem Trundou, ale i s Nacherem či Metnarem, kteří se podle něj už v minulém volebním období zabývali legislativními návrhy k bezpečnosti na stadionech.

Ze strany sportovního prostředí zaznívá podle ministra v posledních hodinách a dnech řada požadavků. „Jak tyto věci změnit zejména v oblasti například využití kamerových záznamů, zpřísnění podmínek pohybu po stadionech. Samozřejmě se to týká i pozice bezpečnostních služeb na stadionech a tak dále,“ uvedl. „Na Slavii existuje technologie, která je použitelná, ale nemá legislativní oporu,“ uvedl Šťastný.

Důležitá je podle něj především prevence a osvěta. „My si musíme uvědomit, že ti lidé se nemohou pohybovat po ploše. Každý fanoušek by měl vědět, že existuje fair play, že není možné napadat světlicemi příslušníky opačného fanouškovského družstva. Musíme vědět, že musí existovat nějaká sebekázeň,“ řekl Šťastný. „Můžete mít tisíce kamer, ale když si každý z nás neuvědomí, jak se má chovat, tak to je pak složité,“ doplnil.

„Pro mě je alarmující ten počet pyrotechniky, který se tam dostal. A vůbec, že někoho napadne v místě, kde jsou i malé děti, střílet pyrotechniku do obličejů druhých lidí. To je skutečně nepřijatelné, je nutné se nad tím zastavit a tu situaci radikálně řešit,“ dodal Šťastný.

Napadení hráčů Sparty policie vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za což hrozí až dva roky vězení. Slavii hrozí kontumace utkání, vysoká pokuta a uzavření stadionu.

, , max

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.