VENKOVNÍ KULTURA V PRAZE

Bitva o Stalina: radní varují před statikou, opozice před ničením kulturní scény

VENKOVNÍ KULTURA V PRAZE
Bitva o Stalina: radní varují před statikou, opozice před ničením kulturní scény

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Metronom na pražské Letné je výrazným symbolem města, mladí ovšem oblasti, kde se nahoře skejtuje a pod schody zní během teplých večerů hudba, neřeknou jinak než Stalin. Logicky jde o narážku na pomník sovětského diktátora, který zde vznikl v roce 1955, tedy až po Stalinově smrti, což bylo mj. jiné i příčinou jeho likvidace na konci roku 1962. Organizátoři stejnojmenného kulturního centra se nyní potýkají s rozhodnutím magistrátu, jehož radní chtějí fungování oblíbeného prostoru pozměnit. Konec tamní kultury, nebo jen bezpečnější místo bez alkoholu? Téma se vzhledem k blížícím se komunálním volbám stává součástí předvolebního boje.

Organizátoři na sociálních sítích uvedli, že prostor funguje od roku 2015 a za tu dobu hostil „stovky akcí od DJs přes operu až po symfonický orchestr Českého rozhlasu“. Místo podle nich představuje dostupnou kulturu zejména pro mladou generaci a „živé místo uprostřed města“. Upozorňují, že rozhodnutí pražské rady o vyškrtnutí Stalina z tržního řádu podle nich fakticky znamená konec stálého provozu centra. Účinnost změny má nastat 27. května. Vyškrtnutí z tržního řádu znamená, že se v místě sice dál mohou konat kulturní akce, organizátoři však už nemohou nic prodávat za úplatu. Podle provozovatelů přišlo rozhodnutí jen několik dní poté, co s magistrátem podepsali novou nájemní smlouvu na letošní sezonu.

Pražský radní pro kulturu Tomáš Slabihoudek (TOP 09) pro Echo24 odmítl interpretaci, že město kulturní centrum ruší. „Především je nutné uvést na pravou míru, že rada hlavního města Prahy nehlasovala o ‚zrušení kulturního centra‘, jak se někde mylně uvádí. Hlasování se týkalo úpravy tržního řádu,“ řekl Echu. Zdůraznil, že rozhodnutí se týká stánkového prodeje mimo kolaudovanou provozovnu, „v tomto případě stánku s alkoholem“, a že „kulturní aktivity jako takové tímto rozhodnutím dotčeny samozřejmě nejsou“.

Slabihoudek zároveň uvedl, že město dlouhodobě podporuje rozvoj kultury v Praze, a zmínil například vznik nového kulturního prostoru pod Dvoreckým mostem. Důvodů pro vyškrtnutí Stalina z tržního řádu podle něj bylo více. Odkázal zejména na „dlouhodobě negativní stanovisko dotčených orgánů“, především odboru ochrany životního prostředí magistrátu, který spravuje Letenské sady jako park s vysokým stupněm ochrany. „Stánkový prodej tvrdého alkoholu sem prostě nepatří,“ míní Slabihoudek.

Za zásadní označil také technický stav prostor bývalého Stalinova pomníku. „Statické posudky dlouhodobě upozorňují na zhoršující se stav konstrukcí, zatékání i narušení nosných prvků,“ řekl radní Echu. Dodal, že poslední závěry jsou podle něj „alarmující“ a stav se dále zhoršuje. „Pokud dochází k degradaci nosných konstrukcí podzemí, je nezbytné zohlednit i zatížení a provoz nad ním. Odpovědný přístup města proto nemůže ignorovat fakt, že se jedná o jeden celek,“ doplnil Slabihoudek.

Nicnedělání, míní pražské ANO

Opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO), o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi celostátně nejsilnějšího hnutí na pražského primátora v podzimních komunálních volbách, však argumentaci vedení města odmítá. „Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě, ale nemůže být výmluvou pro roky nicnedělání. O špatném stavu prostor se ví minimálně pět let. Za tu dobu šlo připravit rekonstrukci nebo opravu, která by zachovala alespoň částečný provoz,“ řekl Prokop Echu.

Podle něj koalice problém dlouhodobě neřešila a nyní zvolila nejjednodušší variantu. „Koalice tenhle čas využila k ignorování problému, a nakonec zvolila to nejjednodušší: zavřít a hotovo. Oblíbené místo pro koncerty, kulturu i letní posezení tak končí ‚na truc‘. Ne proto, že by nešlo najít řešení, ale protože se ODS, Piráti a STAN neumí domluvit a navzájem si škodí,“ uvedl. Prokop zároveň zdůraznil, že Praha podobné prostory potřebuje. „Stalin má atmosféru a Praha taková místa potřebuje. Sám jsem tam s manželkou rád zašel,“ řekl. Dodal, že pokud by se stal primátorem, „udělá vše pro to, aby se Stalin příští sezonu lidem znovu otevřel“.

Pražská rada krok schválila začátkem května. Podpořili jej radní za Spolu a jeden radní za STAN, zatímco Piráti byli proti. Radní Adam Zábranský (Piráti) uvedl, že se bude snažit rozhodnutí zvrátit. Zábranský zároveň odmítá argumentaci technickým stavem podzemních prostor jako důvod pro omezení fungování kulturního centra. Uvedl, že stav konstrukce pod bývalým Stalinovým pomníkem řeší dlouhodobě a krátkodobě se situace řeší pravidelnými sanacemi podpůrných sloupů a desek. „Osobně preferuji celou konstrukci a podzemní prostor zalít pěnobetonem, aby mohlo toto místo dál bezpečně sloužit mladým lidem a dalším komunitám, které toto místo hojně využívají – třeba skejťákům,“ sdělil skrze mluvčí Echu.

Vznikla petice

Podle něj argumentace části koalice nedává smysl, protože kulturní centrum nepůsobí přímo v problematických podzemních prostorách. „Kulturní centrum Stalin v těch vnitřních prostorách nepůsobí – je až před nimi. Takže rušení kulturního centra bylo úplně mimo,“ uvedl. Dodal, že špatný technický stav prostoru je známý „už minimálně třetí volební období“ a že koaličním partnerům předložil návrhy dlouhodobého řešení, k nimž ale podle něj radní za Spolu a STAN přistupují „laxně“. Kriticky se k postupu města staví také Praha Sobě. Na zaslané dotazy Echa nereagoval ani 1. místopředseda ODS Tomáš Portlík, ani pražská radní Alexandra Udženija (ODS).

Organizátoři nyní spouštějí projekt „Kulturní léto na Stalinu“, tedy sérii koncertů a debat od poloviny května do poloviny června. Akce mají být zdarma a součástí bude i možnost podepsat petici za zachování prostoru. Tu dosud v internetové podobě podepsalo již více než dva tisíce lidí. Cílem debat má být otevřít otázku role nezávislých kulturních center v Praze, pravidel pro kulturní akce ve veřejném prostoru a budoucnosti podobných míst.

Centrum přitom řešilo spory s magistrátem už loni. Město tehdy nechtělo prodloužit nájemní smlouvu kvůli tomu, že prostory pod bývalým Stalinovým pomníkem byly podle magistrátu využívány jako sklad v rozporu s kolaudací. Provoz centra byl následně omezen pouze na venkovní část areálu pod Pražským metronomem.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

19. května 2026