Název Severní Makedonie má před referendem podporu občanů, též vstup do NATO a EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Většina Makedonců podle všeho v referendu koncem září podpoří nový název své země Severní Makedonie. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který v červnu a červenci zorganizoval a zveřejnil Mezinárodní republikánský institut (IRI). Sondáž také potvrdila, že veřejnost stále více podporuje členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci.
V celostátním průzkumu, kterého se od 28. června do 15. července zúčastnil reprezentativní vzorek 1100 respondentů, podpořilo 57 procent účastníků vstup země do EU a NATO s novým názvem Republika Severní Makedonie. Jde o kompromisní řešení letitého sporu, které v červnu dohodli zástupci vlád Makedonie a Řecka, ale které má v obou státech početné odpůrce.
Naprostou podporu v uvedené věci dalo najevo 37 procent dotázaných a dalších 20 procent uvedlo, že spíš budou pro. Rovněž 57 procent účastníků sondáže věří, že výhody členství v unii a v alianci odůvodňují přijetí nového názvu země.
Pokud jde přímo o referendum ohledně schválení nebo odmítnutí názvu Severní Makedonie, které je vypsáno na 30. září, pak 49 procent dotázaných hodlá hlasovat pro nabídnuté vyřešení sporu s Řeckem. Jednoznačně proti chce být 22 procent, 13 procent neví nebo nechtělo odpovědět a 16 procent hlasovat nebude.
Anketa rovněž ukázala, že podpora vstupu Makedonie do EU a NATO stále roste. V případě unie dosáhla 83 procent, což je vzestup o šest procentních bodů proti srpnu loňského rok a o 11 procentních bodů proti březnu 2017. Pokud jde o alianci, v současné době je podle průzkumů pro členství 77 procent Makedonců.
Zmíněná červnová dohoda předpokládá, že Makedonie bude souhlasit se změnou svého názvu na oficiální Republika Severní Makedonie (zkráceně Severní Makedonie), zatímco Řecko na druhé straně přestane blokovat vstup této sousední země do EU a NATO. K tomu, aby dohoda mohla být naplněna, ji musejí schválit Makedonci v referendu a také ratifikovat parlament, v němž má ovšem vládní koalice bezpečnou většinu.
Otázkou je, jak dopadne ratifikace tohoto dokumentu v řeckém zákonodárném sboru. Výsledek se zatím zdá být otevřený.