štvaní proti muslimům

Ve Švýcarsku lze štvát proti muslimům a oslavovat masakr v Christchurchi. Úřady to nepostihují

štvaní proti muslimům
Ve Švýcarsku lze štvát proti muslimům a oslavovat masakr v Christchurchi. Úřady to nepostihují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

"Kdyby bylo takových jako on (míněn je novozélandský atentátník Brenton Tarrant) víc, už bychom vyhráli a zachránili náš národ. Protože tomu tak není, míříme dále vstříc zániku." Takový výrok napsal na Facebooku pod falešným jménem šéf basilejské extrémně pravicové Strany národně orientovaných Švýcarů (PNOS). Podobné nenávistné projevy nejsou na sociálních sítích ve Švýcarsku nijak výjimečné. Jejich pisatelé z pravicové scény se však nějakého postihu ze strany domácích úřadů obávat nemusejí.

Důvodem je jedna zvláštnost alpské republiky, napsal švýcarský list Sonntags Blick. Švýcarsko totiž strikně odděluje teroristické a násilně extremistické aktivity. Jiné země takové rozdíly nedělají. Přívržence krajní pravice tak domácí rozvědka, Spolková zpravodajská služba (NDB), nemůže ze zákona sledovat. Extrémní pravičák nemůže být pro stát teroristou, poznamenává list. 

To je zásadní rozdíl od islamistů. V praxi to vypadá tak, že když nějaký ozbrojený islamista na Facebooku nadšeně oslavuje Islámský stát (IS), může mu NDB napíchnout telefon, otevírat poštu nebo špehovat v jeho počítači. Jednání islamistů je považováno za terorismus.

Dostatečné kontrole extrémní pravice, pokračuje SonntagsBlick, nebrání jen legislativa, nýbž i skutečnost, že švýcarská zpravodajská služba NDB je jednostranně zaměřena na islamisty. Radikální muslimové byli ve Švýcarsku v uplynulých letech systematicky sledování a registrováni. Jako prevenci terorismu vede NDB  například seznam rizikových osob a na sociálních sítích podrobně monitoruje možné džihádistické aktivity. NDB hovoří konkrétně o 80 rizikových osobách a na sociálních sitích zkoumala poštu 606 potenciálních džihádistů.

Podle mluvčí NDB Caroliny Bohrenové monitoruje rozvědka i neonacisty. Kolik osob má na svém radaru, ale nesdělila. Bohrenová nicméně poukázal na nejnovější zprávu NDB, podle níž je na extrémně pravicové scéně hodně funkčích zbraní. Podle citovaného listu se lze tedy obávat chvíle, kdy nějaký internetový extremně pravicový štváč vymění klávesnici za útočnou pušku. Zatím ale lze ve Švýcarsku beztrestně štvát proti muslimům i oslavovat nedávný masakr vyznavačů islámské víry na Novém Zélandu.

,